Tools

Siemens Česká republikaSiemens Česká republika

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Digitální revoluce začala a týká se i vás

Digitální revoluce již začala. Stojí za mnoha službami, které každý den používáme. V mnoha podobách ovlivňuje náš život i podnikání. Má nesčetné přínosy, i své výzvy. Odborníci se shodují, digitalizace je budoucností konkurenceschopnosti a šancí pro hospodářský růst. Hrozbou muže být tehdy, když se jí nepřizpůsobíme a příležitosti, které nabízí, uchopí někdo jiný.


Co pro nás znamená digitalizace?

Technologické inovace mění svět, a to stále rychleji. Automobilu kdysi trvalo půl století, než se stal masovou záležitostí. Osobní počítače potřebovaly více jak desetiletí, než dobyly naše domácnosti. Takřka globální „frontální útok“ chytrých telefonů trval zhruba dva roky. Právě osobní počítače, smartphony a internet definitivně otevřely cestu pro digitální revoluci v mnoha odvětvích a v krátké době výrazně pozměnily jejich tvář.

Není to jen klišé. Používáte mobilní bankovnictví, nebo chodíte zadávat platební příkazy na pobočku? Kolik vánočních dárků pro blízké vám vloni dorazilo z e-shopu? Koupili jsme si už někdy přes internet jízdenku nebo letenku? Nebo zamluvili hotel? Kdy naposledy jste si nechali vyvolat film z dovolené? Pamatujete si ještě vůbec na korespondenční lístky? Digitalizace odvála mnohé. A přinesla daleko více nového.

To má významný dopad i na podnikání. Kdo se nedokázal přizpůsobit, hraje přinejlepším „druhou ligu“. Výhodu dnes má ten, kdo umí propojovat digitální a reálný svět. Druhou největší společností světa podle tržní kapitalizace je Google (po Applu), jehož síla kompletně vzešla z digitálního světa. Největší „taxislužba“ nevlastní jediný vůz, nejvíce rezervací ubytování prochází přes službu, které nepatří jediný pokoj.


Jaké výhody má digitalizace?

Digitalizace mění způsob, jakým navrhujeme a testujeme produkty i výrobní technologie. Promlouvá do logistiky, řídí výrobu. Nabízí za to zvýšenou efektivitu, flexibilitu, vyšší kvalitu i rychlejší uvedení produktu na trh. Vstupuje i do měst. Zlepšuje infrastrukturu, pomáhá zvládat výzvy pokračující urbanizace a zpříjemňuje obyvatelstvu život.

Za každým produktem stojí jeho zákazník. A ten chce kvalitní a promyšlený produkt, optimálně přizpůsobený jeho přáním a potřebám, za skvělou cenu. A když už se pro výrobek rozhodne, chce ho hned. Roste tak tlak na individualizovanou masovou výrobu. A to je dnes bez nástrojů digitalizace nemyslitelné.


Co digitalizace znamená pro Siemens?

Siemens je vnímán jako technologický gigant, který v oblasti automatizace pomáhá zákazníkům zvyšovat produktivitu a efektivitu výrobních zařízení a zrychlovat zavádění nových inovativních výrobků na trh již téměř 60 let. V tomto směru se nic nemění. Mění se ale styl a podoba řešení, jakými požadavky zákazníků uspokojíme. A v tom hraje prim digitalizace jak pro průmysl, tak pro infrastrukturu. Je základem pro úspěšný rozvoj konceptu Průmysl 4.0 a Smart City.

Siemens je schopen být v nových vodách průvodcem. Máme pro to nejen zkušenosti, ale také ucelené portfolio hardwarových i softwarových řešení a služeb. Roli průvodce musí samozřejmě odpovídat i náš přístup k zákazníkům. Je proto na každém z nás přijmout digitalizaci za svou, zorientovat se a naskočit do rozjetého vlaku.


Seriál o digitalizaci 1. díl: Jak nové technologie šetří naši námahu, čas, peníze či všechno dohromady?


Seriál o digitalizaci 2. díl: Jaký dopad má digitalizace na průmysl a výrobu a jak díky ní firmy mění své obchodní modely?


Seriál o digitalizaci 3. díl: Jak digitalizace ovlivňuje trhy a konkurenční boj?


Seriál o digitalizaci 4. díl: Co je čtvrtá průmyslová revoluce, tzv. průmysl 4.0?


Seriál o digitalizaci 5. díl: Co jsou data a jaké jsou jejich klíčové aspekty pro rozvoj digitalizace?


Seriál o digitalizaci 6. díl: Jak digitalizace mění náš svět?


Seriál o digitalizaci 7. díl: Co je klíčem úspěchu naší společnosti na trhu?