Příběhy technologií Siemens v Česku

Již více než 120 let jsme pro Česko zárukou nejlepších technologií. Pomáháme rozvíjet český průmysl, energetiku, zdravotnictví a infrastrukturu šetrnou k životnímu prostředí. Vytváříme zde více než deset tisíc pracovních míst. Výrobky Siemens se značkou Made in Czech Republic vyvážíme do celého světa.

                                                                                                                                                                                    celý textPoznejte zajímavé příběhy technologií Siemens v České republice.


Hvězdárna Ondřejov: Ke hvězdám v pantoflích


Chce-li dnes astronom pozorovat noční oblohu, nemusí se dalekohledu ani dotknout. Vše potřebné obstará na dálku, přístroje pracují za něj. Platí to i o největším českém teleskopu na hvězdárně Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
 Větrná a vodní energie: Síly přírody vyrábějí čistou elektřinu


Ten nápad měly postupně všechny civilizace – sestavit stroj, který využívá přírodních sil vody či větru k dělání užitečné, leč namáhavé práce – třeba k mletí obilí. Vodní mlýny se objevují zhruba před dvěma tisíci lety jak v Číně, Indii či Egyptě, tak i v Římské říši.
Pražské metro: Podzemí v moci strojů


Soupravy metra sviští podzemím jedna za druhou a dopravní zácpy na povrchu se jich netýkají. Pražské metro přepraví denně téměř 1,2 milionu cestujících. Jak se provoz tak složitého systému řídí? Čím dál větší díl zodpovědnosti se přesouvá z lidí na automaty.
 Osvětlení: Žárovky odcházejí do muzea. Přichází nové světlo


Žije s námi už 129 let, ale nyní nás opouští, aby ji mohly nahradit její energeticky i ekologicky příznivější nástupkyně. Řeč je o žárovce. Po celé 19. století se řada vynálezců snažila zkonstruovat baňku, v níž by spirála rozžhavená elektrickým proudem vydávala světlo.
Telekomunikace: Než se i u nás ozvalo první „haló“


Svět telekomunikací, bez něhož si dnes život nedokážeme vůbec představit, ve svých počátcích procházel pozoruhodnými peripetiemi. V roce 1876 vynalezl Alexander Graham Bell telefon a téhož roku na Světové výstavě ve Filadelfii mohli její návštěvníci s úžasem naslouchat slovům...Národní technická knihovna: Špičková technika pro technickou literaturu


„V nové knihovně cítím otevřenost, volnost a profesionalitu, veřejný prostor, který nepůsobí formálně... A také tu oceňuji zdravou drzost," shrnuje své pocity z nové Národní technické knihovny v Praze Pavel Procházka. Ví, o čem mluví - každý den sem chodí do práce, protože tu působí jako tiskový mluvčí.
Dlouhé Stráně: Český div vyvažuje elektrickou soustavu


V internetové anketě o největší div České republiky tato stavba před pěti lety přeskočila i Pražský hrad. Fascinující místo ročně přitáhne téměř šedesát tisíc návštěvníků, tedy asi tolik jako královský hrad Bezděz. Ale nejde o klenot historické architektury či jinou klasickou turistickou atrakci. Řeč je o přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně v Jeseníkách, O vodní elektrárně s největším instalovaným výkonem v České republice.Výroba papíru ve Štětí: Papír je průvodcem lidské civilizace


Když se mluvívá o objevech, které změnily svět, nemůže mezi nimi samozřejmě chybět vynález knihtisku. Umožnil totiž šířit informace a vzdělání rychleji, pohodlněji a hlavně za mnohem nižší cenu, než když se knihy pomaloučku opisovaly ručně. Kupodivu se však obvykle zapomíná na to, že knihtisk by žádné větší šíření znalostí nemohl přinést, kdyby už před ním nebyl vynalezen papír.
 
Řízení letového provozu: Zázemí pro létající stroje


Je 17. prosince 1903. Orville Wright si lehá na břicho na konstrukci dvojplošníku, který spolu s bratrem Wilburem pojmenovali Flyer. Stroj startuje pomocí vozíku jedoucího po dřevěné koleji. Ve vzduchu se udrží dvanáct vteřin a tvrdě přistane na zemi.
 Elektrárna Tušimice II: Elektřina z uhlí je stále čištější


V roce 1882 se už elektřina vyráběla pomocí dynam poháněných vodními koly nebo malými parními stroji. Ovšem kdo chtěl mít elektrické světlo, musel si třeba hned za domem postavit malý parní stroj a roztopit jej v dostatečném předstihu předtím, než potřeboval rozsvítit. To opravdu nebylo moc praktické.
Hala jako živý organismus


Pražská O2 Arena pojme až 18 tisíc diváků. Takovou budovu nelze spravovat stejně jako rodinný domek. Ovládání klimatizace, osvětlení a dalších systémů v mnoha ohledech připomíná procesy probíhající v živém organismu.
 Nápady pro čtyři kola


První byl knihkupcem, který rád jezdil na velocipedu. Druhý strojním zámečníkem, jenž velocipedy opravoval a konstruoval. Jejich cesty se sešly v roce 1895 v Mladé Boleslavi, kde se dohodli, že založí dílnu na výrobu jízdních kol. Už tehdy se mezi nimi vytvořila dělba práce, která se pak již nikdy nezměnila.
Na kolejích přijíždí budoucnost


Nejstarší dráha rakouských železnic, zasahující i české území, pocházela z let 1825−1832 a měřila 129 kilometrů. Trať vedla mezi Lincem a Českými Budějovicemi a vozy po ní tahali koně – celkem jich na trati pracovalo 800. Bylo to výhodné: kůň, který táhne vůz po kolejích, uveze asi dvojnásobný náklad než na silnici a pětkrát těžší náklad než po nerovné cestě s nezpevněným povrchem.