Viaggio Comfort – Rychle, bezpečně a pohodlně

Na konci září 2011 potvrdily svými podpisy společnosti České dráhy (ČD), Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) a Siemens zakázku na moderní soupravy Viaggio Comfort. Mnozí tyto jednotky znají pod obchodní značkou ÖBB railjet, se kterými se již více než dva roky mohou svézt v Rakousku, Německu, Švýcarsku nebo Maďarsku. Již brzy tyto soupravy, oděné do modré a bílé, pozvednou úroveň cestování na kolejích také v České republice. ČD v srpnu 2012 potvrdily odběr sedmi sedmivozových jednotek railjet.

Netrakční jednotky Siemens Viaggio Comfort se vyznačují rychlostí, pohodlím, moderním designem i šetrností k životnímu prostředí. Od prosince 2014 je plánovaný dvouhodinový interval těchto vlaků z Prahy přes Pardubice a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. Díky česko-rakouské spolupráci budou na této trase v provozu celkem tři rakouské a sedm českých souprav tažených lokomotivami Siemens Eurosprinter. Stejně jako rakouské vlaky budou i vlaky českého dopravce nabízet více než 400 míst v 1. a 2. třídě i prémiová sedadla v business třídě, moderní restaurační zařízení, prostor pro rodiny s dětmi včetně dětského kina, prostor pro kočárky a kola, výtah pro vozíčkáře a toalety přizpůsobené lidem se sníženou pohyblivostí.


Více informací o jednotkách Viaggio Comfort pro České dráhy.
 


Výroba jednotek Viaggio Comfort pro ÖBB
Testovací jízda jednotky Viaggio Comfort pro ÖBB

Proč moderní jednotky Viaggio Comfort?

  • Pro dálkovou přepravu, kdy cestující stráví ve vlaku i několik hodin, je vedle rychlosti a bezpečnosti také nezbytné pohodlí, nízká hlučnost a úroveň nabízených služeb. Jen tak může železnice konkurovat automobilové dopravě v měřítku, v jakém se to děje v západní Evropě, kde je cestování vlakem na větší vzdálenosti v hojné míře využíváno.

  • Vlaky Viaggio Comfort (ÖBB Railjet) toto vše nabízejí. Vlaková souprava se skládá ze sedmi klimatizovaných vagónů (se 408 sedadly). Samozřejmostí je uzavřený systém WC, který je přístupný pro cestující se sníženou pohyblivostí. Moderní audiovizuální systém zobrazuje informace o jízdě vlaku, včetně rychlosti. Jednotlivé vagóny jsou plně průchozí. Díky tomu je zajištěna mobilní gastronomická obsluha po celé délce soupravy jak to známe v letadle. Je myšleno také na pohodlí cestujících se sníženou pohyblivostí, kterým je k dispozici vestavěná zdvižná plošina u označených nástupních dveří. Nepřijdou zkrátka ani rodiny s dětmi, kterým se cestování i na delší tratě zalíbí. Pomůže tomu zázemí pro kočárky i dětské kino.

  • Pohodlí i při nejvyšších rychlostech zajišťují vzduchově vypružené vysokorychlostní podvozky SF400, vícesystémový centrální zdroj energie s technologií IGBT a vozové skříně s odlehčenou ocelovou konstrukcí. Nejvyšší třída je vybavena polohovatelnými koženými sedačkami a elektrickými zásuvkami. Nabízený cestovní komfort umožňuje čas strávený cestováním plnohodnotně využít - pracovat nebo se bavit s využitím připojení k zásuvce 230 V, stravovat se přímo na svém místě nebo v bistru či se jen pohodlně se usadit ve svém polohovatelném sedadle s opěrkou hlavy, pozorovat krajinu a relaxovat.

Viaggio Comfort = rychlé a bezpečné cestování

Rychlost určuje jízdní doby a je proto základním předpokladem konkurenceschopnosti železnice s automobilovou dopravou. Vlaky Viaggio Comfort dosahují rychlosti až 230 km/h. Tato hodnota je mez využitelná pro vlaky dopravované lokomotivami. Je dána vysokým měrným výkonem, dokonalým aerodynamickým tvarem, perfektními podvozky a vysoce účinnými brzdami.

Bezpečnost je základní devizou železniční dopravy. Je zaručena zejména vysoce účinnými brzdami (brzdná dráha jen 1060 m ze 200 km/h), bezpečnými vnějšími dveřmi, plně zakrytými volně průchodnými mezivozovými přechody, vysokou pevností vozové skříně i systémem protipožární ochrany.

Viaggio Comfort = komfortní cestování

Klidnou jízdu zajišťují podvozky s pneumatickým vypružením. Základem nízké vnitřní hlučnosti, bezprašnosti a absence tlakových rázů je tlakotěsné provedení celé soupravy – vnitřní prostor je dokonale uzavřen a utěsněn.

Klimatizace, příjemné osvětlení, dokonalé tepelné a hlukové izolace, estetický interiér a pohodlná sedadla vytvářejí prostředí pro spokojené cestování. Otevřenost prostoru bez zákoutí, dobře viditelné a prostorné police na zavazadla zajišťují občanskou bezpečnost. Čisté a vzdušné prostředí spolu s vakuovými toaletami představují vysoký standard hygieny. Toalety jsou zvlášť pro muže a ženy. Pro klidné cestování je vytvořen prostor pro děti s dětským kinem a je zde také místo pro kočárky. Cestujícím je umožněno vybrat si tichý vůz nebo vůz, ve kterém je možné telefonovat. Vozidlo je přizpůsobeno pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace, nástup osob na vozíku umožňují zvedací plošiny. Uvnitř je vlak volně a bezbariérově průchozí.

Železnice umožňuje na rozdíl od automobilu využít čas strávený cestováním podle osobní volby.Individuální osvětlení dává cestujícím možnost rozhodnout se pro odpočinek nebo pro aktivity z oblasti práce, studia i zábavy. K tomu slouží stolky a zásuvky 230 V. Stravovací služby lze využívat buď na místě, nebo v jídelním voze (bistro), který je pro volnou průchodnost vlakem snadno dostupný jak cestujícím, tak rozvážkovým vozíkům leteckého typu. Optický a akustický informační systém sděluje cestujícím aktuální průběh jízdy vlaku, informuje o přípojích v předstupních stanicích i o rezervaci míst. Homologace vozidla v zahraničí umožňuje nabídnout cestujícím kromě vnitrostátních též rychlé a pohodlné mezistátní spoje.

Viaggio Comfort = cestování šetrné k životnímu prostředí

Nízká úroveň vnějšího hluku, nízká spotřeba energie, žádný odkap ropných produktů či exkrementů a recyklovatelnost použitých materiálů vytvářejí vlak šetrný k životnímu prostředí.

Nízká pořizovací cena, schopnost velkých denních proběhů, nízká spotřeba energie, vysoká spolehlivost a nízká náročnost na údržbu jsou předpokladem nízkých provozních nákladů a tedy přijatelně nízké úrovně cestovného při vysoké kvalitě přepravní nabídky.

Jednotky Viaggio Comfort představují již vyráběný produkt, který je v provozu ověřen a je homologován v řadě evropských zemí – v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku i v České republice. Parametry vlaku odpovídají parametrům jak železničních tratí v České republice a okolních zemích současnosti, tak i vývoji v průběhu dalších let v době životnosti vlaku.