Mladí Nitrania vymysleli inovatívnu linku na paletovanie tovaru a vyhrali celoštátnu súťaž

General interest press release
Žilina, 24.04.2013

  • Navrhnutá linka môže znížiť náklady na doterajšie priemyselné riešenie

  • Prvý raz v histórii súťaže bola vo víťaznom tíme študentka

  • Víťazi súťaže získali motivačné štipendium na technickú vysokú školu

Mladí Nitrania vymysleli inovatívnu linku na paletovanie tovaru a vyhrali celoštátnu súťaž

Spoločnosť Siemens na pôde Žilinskej Univerzity vyhlásila víťazov jubilejného, už desiateho ročníka súťaže mladých elektrotechnikov. Tohtoročná súťaž motivovala študentov, aby sa inak zamysleli nad tradičnými problémami a priniesli úplne novú logiku tradičných riešení. Hlavnú cenu súťaže získal projekt automatizovanej linky na paletovanie tovaru Romany Jamrichovej a Lukáša Hajdúšeka, študentov Strednej priemyselnej školy v Nitre. Cieľom ich projektu, na ktorom pracovali 10 mesiacov bolo znížiť náklady pri balení a vybaľovaní tovaru, alebo produktov.

Súťaž Siemens Young Generation Award (SYGA) je určená žiakom stredných odborných škôl a učilíšť s elektrotechnickým zameraním. „Naším cieľom je poskytnúť študentom možnosť reálne sa pripraviť na podmienky praxe, ktoré ich čakajú po skončení školy. Takto sa snažíme pomáhať žiakom získavať odborné praktické skúsenosti z oblasti automatizovaných riešení, ktoré budú môcť využiť počas štúdia na vysokej škole či v priebehu svojej budúcej profesionálnej kariéry,“ povedal Vladimír Slezák, generálny riaditeľ Siemens s.r.o. a hlavný predstaviteľ koncernu Siemens na Slovensku, ktorý odovzdal hlavnú cenu súťaže SYGA.

Do súťaže sa zapojilo 14 škôl s 18 projektmi, do finálového kola postúpilo 10 najlepších. Víťazi jubilejného ročníka súťaže Siemens Young Generation Award získali motivačné štipendium k štúdiu na niektorej zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním a pre svoju školu vyhrali počítač. Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie boli udelené aj ďalšie štyri ocenenia – cena Elektrotechnickej fakulty Žilinskej Univerzity, cena divízie Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov spoločnosti Siemens, cena magazínu Quark za najinovatívnejšie riešenie a cena odborného mesačníka AT&P journal. 

Hlavná cena súťaže Siemens Young Generation Award: Linka na paletovanie tovaru

Hlavnú cenu súťaže získali študenti Romana Jamrichová a Lukáš Hajdúšek zo Strednej priemyselnej školy v Nitre, za projekt „Paletizačná linka“. „Cieľom nášho projektu bolo znížiť náklady na priemyselného robota, ktorý sa používa na paletovanie, jeho nahradením paletizačnou linkou,“ vysvetľuje Romana Jamrichová. Študenti sa inšpirovali reálnou aplikáciou paletizačného procesu, počas exkurzie vo výrobnom podniku. „Projektu sme venovali asi 10 mesiacov intenzívneho plánovania, vývoja, realizácie, dolaďovania a záverečných úprav,“ približuje Lukáš Hajdúšek.

Cena Elektrotechnickej fakulty Žilinskej Univerzity: Projekt automatizovaného solárneho trackera

Cenu Elektrotechnickej fakulty Žilinskej Univerzity za Projekt automatizovaného solárneho trackera získali Martin Turský a Ondrej Hlaváč, študenti Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Žiline.

Cena divízie Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov spoločnosti Siemens: Separátor materiálu riadený s PLC

Tretiu ceny získal Dávid Tornyai, študent Spojenej školy v Nových Zámkoch s projektom Separátoru materiálu riadeným s PLC.

Cena odborného mesačníka AT&P Journal: Energetický blok riadený PLC

Cenu odborného mesačníka AT&P Journal získali  študenti Filip Holub a Peter Gažík, študenti Strednej odbornej školy technickej v Michalovciach za projekt Energetický blok riadený PLC.

Cena magazínu Quark: Pneumatický manipulátor

Za projekt s názvom pneumatický manipulátor si cenu časopisu Quark odniesli Ján Bulík a Vladimír Nemček, študenti Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste.

Viac informácií o súťaži Siemens Young Generation Award nájdete na stránke: www.siemens.sk/syga

__________________________________________________________________________

Kontakty pre médiá:

Siemens s.r.o.
Public & Media Relations
Martin Valášek
Telefón: +421 948 851 685
E-mail: martin.valasek.ext@siemens.com

 

Viac informácií o spoločnosti Siemens možno nájdete na www.siemens.sk/media
Sledujte nás na: www.twitter.com/SiemensSlovakia
Pripojte sa k nám na: www.facebook.com/SiemensSlovensko

__________________________________________________________________________

Siemens AG (Berlín a Mníchov) je svetový líder v oblasti elektroniky a elektrotechniky. Pôsobí v priemysle, energetike a v zdravotníctve a poskytuje tiež infraštruktúrne riešenia, predovšetkým pre mestá a metropolitné oblasti. Už viac ako 165 rokov je značka Siemens synonymom technologickej dokonalosti, inovácií, kvality, spoľahlivosti a medzinárodného charakteru. Spoločnosť je jedným z najväčších svetových poskytovateľov environmentálnych technológií. Približne 43 percent jej celkových tržieb pochádza z ekologických produktov a riešení. Spoločnosť dosiahla vo fiškálnom roku 2013, ktorý sa skončil dňa 30. 9. 2013, tržby z pokračujúcich činností v celkovej výške 75,9 miliardy eur a zisk z pokračujúcich činností dosiahol výšku 4,2 miliardy eur. Na konci septembra 2013 zamestnávala spoločnosť Siemens asi 362 000 zamestnancov po celom svete na základe pokračujúcich činností. Ďalšie informácie sú k dispozícii na internete, na adrese: www.siemens.com.

Spoločnosť Siemens s.r.o. tvorí 9 divízií, ktoré patria k trhovým lídrom v v oblastiach elektrifikácie, automatizácie a digitalizácie. Predaj produktov a riešení, projektovanie, servis a ďalšie služby v segmentoch priemyslu, energetiky, zdravotníctva a miest a infraštruktúry predstavujú divízie Power and Gas, Wind Power and Renewables, Power Generation Services, Energy Management, Building Technologies, Mobility, Digital Factory, Process Industries and Drives, Healthcare.Siemens s.r.o. dosiahol v obchodnom roku 2012/2013 obrat 177,9 milióna eur a k 30. septembru 2013 zamestnával 1063 pracovníkov.

Skupinu Siemens na Slovensku tvorí 8 spoločností: Siemens s.r.o., Siemens Convergence Creators, s.r.o., Siprin, s.r.o., SAT Systémy automatizačnej techniky, spol. s r.o., OEZ Slovakia, spol. s r.o., BSH domácí spotřebiče s.r.o.,  BSH Drives and Pumps s.r.o. a Osram Slovakia, a.s. Skupina Siemens na Slovensku dosiahla v obchodnom roku 2012/2013 obrat 509,7 milióna eur. S počtom pracovníkov 3 471 (k 30. septembru 2013) patrí medzi významných zamestnávateľov.