Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Швидше, краще, дешевше

8 лютого 2017 р.

Швидше, краще, дешевше

Цифрові технології інформаційного моделювання будівель вже здійснили революцію у будівельній галузі. На черзі - міське планування.

У всьому світі міста стикаються з однією і тією ж проблемою: в більшості своїй вони занадто старі, тісні, шумні, «неповороткі» і марнотратні в плані використання ресурсів. Інфраструктура часто не відповідає актуальним потребам, що негативно позначається на економічній конкурентоспроможності міст. Висновок напрошується сам собою: міста вкрай погано підготовлені до майбутнього. За прогнозом ООН в 2050 році 66% населення планети буде жити в містах і міських агломераціях, саме тому останні повинні бути до цього готові. Будівельні компанії, архітектурні та проектні організації, які прагнуть утримати темп в умовах стрімкого розвитку міст і забезпечити їм максимальну готовність до викликів майбутнього, повинні переглянути методи роботи вже сьогодні.

Віртуальне планування

Рішення даної проблеми вже знайдено - це BIM (Building Information Modeling, що в перекладі означає «інформаційне моделювання будівель»). BIM являє собою цифрову комп'ютеризовану технологію, яка дозволяє виконувати віртуальне планування процесу будівництва з використанням тривимірних моделей ще до початку реалізації проекту. BIM-технологія допомагає будувати швидше, безпечніше, дешевше, більш екологічно і, що найважливіше, якісніше - все за рахунок того, що вже на етапі планування можна ідентифікувати і усунути прорахунки. В ідеалі, всі елементи функціонування будівлі, включаючи системи енергоменеджменту, управління відходами та протипожежного захисту, повинні бути повністю змодельовані на комп'ютері ще до початку будівництва. Отримані дані можна використовувати також для управління експлуатацією і технічним обслуговуванням, тобто протягом усього життєвого циклу будівель.

BIM-технологія вже давно використовується у суднобудуванні і автомобільній промисловості, а в результаті революційного прориву в сфері інформаційних технологій і цифровій техніці за останні десять років вона проникла і в будівельну галузь. По всьому світу проходять конференції, присвячені темі BIM і містобудування майбутнього. Розробники програмного забезпечення та генеральні підрядники активно використовують цю технологію. Такі країни, як США, Нідерланди, Норвегія, Великобританія і Німеччина, так само як і керівництво ЄС в цілому, стимулюють впровадження BIM-підходу на політичному рівні і прагнуть в найближчі роки затвердити цю технологію як стандарт, зокрема, щодо будівництва будівель і тунелів, а також реалізації транспортних проектів, що фінансуються з державного бюджету.

«На міжнародному рівні ми сьогодні вже прийшли до єдиного розуміння того, як необхідно планувати будівництво, - каже Вольфганг Хасс, програмний менеджер відділу BIM-технологій Siemens, який протягом багатьох років займається питаннями інтелектуальних будівель, BIM і енергоефективності у будівництві. - Ця технологія допоможе нам своєчасно вирішувати проблеми, з якими стикаються міста». В майбутньому ми прийдемо до необхідності демонтувати або модернізувати все більшу кількість старих будівель в центральній частині міст. На будівельних майданчиках завжди дуже шумно і брудно, що створює безліч логістичних труднощів і призводить до великих витрат. Оптимізація ж будівництва дозволить істотно заощадити. На думку пана Хасса, подальшим логічним кроком буде освідомлення міста як єдиного цілісного «організму», а також впровадження комплексного підходу до розвитку міської інфраструктури та міського планування. BIM-технологія знайде застосування і в даній сфері.

Швидше, краще, дешевше

В європейських містах є безліч старих споруд і недосліджених ділянок ґрунту. Дані про них - на відміну від докладної інформації про місцезнаходження труб, кабельних каналів і каналізаційних систем - практично відсутні або давно застаріли. «В ідеалі система повинна за запитом видавати будь-яку необхідну інформацію, - каже пан Хасс. - Однак сьогодні справи йдуть інакше, і перед містами стоїть гостре питання: скільки вони готові інвестувати в конвертацію існуючих 2D планів в повноцінний 3D-формат». Хасс переконаний: «Щоб отримати відчутний ефект застосування BIM-технології, необхідно бути готовим до компромісів».

Наприклад, для Сінгапуру BIM-технологія є, без найменшого перебільшення, життєво необхідною. Географічне положення міста значно обмежує його можливості розширення, тому планування подальшого розвитку тут має бути максимально ефективним. Сьогодні всі будівельники і підрядники, що працюють в цій острівній державі, зобов'язані передавати інформацію про будівельний проект на загальний міський сервер.

Google і Disney проявляють інтерес

Значення BIM в сфері міського планування неухильно посилюється, і інтерес до цієї технології з боку компаній стрімко зростає. Це підтверджує, зокрема, той факт, що цією технологією зацікавився такий всесвітній інтернет-гігант, як Google. Компанія Flux Factory - раніше підрозділ інноваційного центру Google X - розробила програмне забезпечення, що дозволяє архітекторам і проектувальникам обмінюватися інженерно-будівельними даними за допомогою 3D-моделей. Такі моделі міст можна використовувати також в якості маркетингової платформи: програмне забезпечення, наприклад, зможе пропонувати користувачеві відповідні фотоелектричні установки від певного виробника (а в даному випадку мова йде, ні багато ні мало, про мільярди). Навіть такі глобальні концерни, як Disney, почали співпрацю з провідними університетами з метою розробки відповідних BIM-технологій.

Мартін Фішер, професор кафедри будівельної інженерії та технологій захисту навколишнього середовища в Стенфордському університеті в Каліфорнії, підкреслює: «Завдяки більш ефективному плануванню комплексної системи управління енергетичними і водними ресурсами, Disney зможе істотно заощадити кошти, виділені на тематичні парки». Сьогодні Фішер, швейцарець за походженням, вважається одним з провідних світових фахівців у галузі досліджень BIM. Його розробки знайшли застосування в будівельних проектах в Азії, США і Європі. «Перш за все, необхідна загальна інформаційна база, яка б забезпечувала прямий обмін даними між керуючими компаніями і міськими органами влади. Також повинен бути налагоджений ефективний обмін даними між різними організаціями міста». Фішер вважає, що при розробці BIM не можна недооцінювати такий чинник, як довіра. «Багато органів, що контролюють певні інфраструктурні системи міста, працюють незалежно один від одного і часто ні разу не сідали за спільний стіл переговорів». Однак BIM-технологія працює тільки тоді, коли всі залучені сторони обмінюються інформацією і співпрацюють один з одним. У цьому сенсі, на думку Фішера, BIM в своєму розвитку проходить період «дитинства».

Швидше, краще, дешевше

Проте, вже сьогодні BIM має колосальний вплив на розвиток цифрового міського планування. У довгостроковій перспективі розвиток BIM як інструменту містопланування дозволить будівельним компаніям, які реалізують великі проекти «під ключ», істотно скорочувати витрати на трудові та матеріальні ресурси. Алар Джост, провідний розробник BIM компанії Implenia, лідера в області будівельних робіт і послуг в Швейцарії, вважає, що «в майбутньому замовники будуть ставити перед будівельними організаціями все більш масштабні і складні завдання. Буде потрібно не тільки BIM-технологія, що дозволяє планувати «класичні» будівлі, але технологія, здатна враховувати будь-які містобудівні та інфраструктурні аспекти - від інвестиційних до експлуатаційних». Джост переконаний, що подальший розвиток технології буде стрімким, і сприяти цьому будуть самі будівельні організації та приватні забудовники, які покладають великі надії на BIM в плані зниження витрат і підвищення експлуатаційної рентабельності будівель.

Моделювання окремих аспектів міського просторового і інфраструктурного середовища поки не стало загальноприйнятою практикою. «Проте наша компанія вже сьогодні займається цим в рамках декількох проектів, що дозволить в подальшому використовувати отримані результати і розвиватися в цьому напрямку. Крім того, ми вважаємо, що такий комплексний цифровий підхід з часом стане стандартом», - зазначає Джост. Можна сказати, що новий етап літочислення для міст і містобудівників вже почався.