Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Знайомство малих і середніх підприємств з «Industrie 4.0»

7 вересня 2017 р.

Industrie 4.0

Великі виробники, особливо автомобільні компанії та їх постачальники, вже користуються всіма перевагами, які пропонують для їх бізнесу цифрові технології. У той же час малі і середні підприємства все частіше починають замислюватися над впровадженням цифрових технологій. Хмарні рішення є чудовою відправною точкою.

Замовлення нового автомобіля вимагає час, необхідний для прийняття рішення: яка потужність двигуна? Дизельний або бензиновий двигун? А може електрокар? Потрібно вибрати колір, матеріал салону, за бажанням замовити панорамний дах і визначитися з мультимедійною системою. Вже тільки ці варіанти відображають вельми складний характер процесів автомобілебудування. Автовиробники вже давно використовують інструменти дігіталізації, які допомагають утримувати зазначені процеси під контролем.

Дігіталізація допомагає легко впоратися з труднощами, що властиві автомобілебудуванню, і заощаджувати гроші. Наприклад, компанія «Volvo Cars» змогла зменшити свої витрати на проектування вдвічі завдяки програмному продукту для планування та моделювання її виробничих ліній. А японському автовиробникові «Nissan» вдалося практично вдвічі скоротити час на розробку нового автомобіля, використовуючи Siemens CAD.

Як демонcтрують ці приклади, зараз у виробничому світі відбувається злиття реального та віртуального світів, яке називають четвертою Промисловою революцією або «Industrie 4.0». Цифрове підприємство - це портфель продуктів, який Siemens пропонує своїм партнерам вже сьогодні. Ідея цифрового виробництва була широко визнана не тільки в автомобільній промисловості, але і в машинобудуванні і целюлозно-паперової промисловості. Не дивлячись на різні сфери діяльності, у цих компаній є спільні риси: їх великий розмір і іноді наявність офісів і виробничих потужностей в різних країнах світу. На відміну від них, малі та середні підприємства (МСП) освоюють можливості дігіталізації повільніше.

Gämmerler GmbH

Необхідно більше інвестицій

Як показує дослідження, проведене на замовлення «KfW Group», за останні три роки чотири з п'яти МСП в Німеччині інвестували в цифрові проекти. Однак розмір цих інвестицій незначний. «МСП ще не скоро вдасться відчути і скористатися всіма перевагами, які пропонує дигіталізація», - зазначає головний економіст «KfW Group» д-р Йорг Цойнер. І додає: «В результаті цього багато фірм ризикують втратити шанс». Менше 20% німецьких МСП стали цифровими лідерами завдяки інвестиціям в цифрові продукти, послуги, програми або «Industrie 4.0».

Щоб решта малих і середніх підприємств могли стати цифровими лідерами, їм необхідно інвестувати значно більше в технології «Industrie 4.0». Як показує дослідження, ініційоване Європейським Союзом, необхідні інвестиції можуть відлякати малий і середній бізнес особливо тому, що останні не впевнені, як зміни вплинуть на їх бізнес.

Інші причини, які МСП вказали у зв'язку з відсутністю інвестицій, включають недостатні навички використання інформаційних технологій серед їх персоналу та побоювання з приводу захисту та безпеки даних.

Однак в документі, складеному за дорученням Фонду Фрідріха Еберта, дослідник Крістіан Шредер з Institut für Mittelstandsforschung (Інститут дослідження малого бізнесу, ifm) стверджує, що повільний інтернет - це одна з найбільш важливих проблем: «В даний час найбільшим недоліком є відсутність повномасштабних високошвидкісних ліній , які забезпечували б досить високу швидкість передачі даних без втрати якості».

Малі та середні підприємства -  потужна економічна сила

C іншого боку, вкрай необхідно, щоб малі та середні підприємства інвестували в дігіталізацію. У країнах Європейського Союзу (ЄС), в тому числі і в Норвегії, на частку МСП припадає близько двох третин загальної кількості робочих місць і більше половини доданої вартості. У Сполучених Штатах Америки малі і середні підприємства забезпечують 55% загальної зайнятості і мають частку 54% від всіх продажів в країні. Аналогічна статистика спостерігається і в інших країнах світу. Відставання цього сектора може привести до сумних наслідків.

Таким чином, у багатьох промислово розвинених країнах були висунуті ініціативи, щоб допомогти малим і середнім підприємствам здійснити цифровий перехід. Загальна мета таких програм - заохотити компанії здійснювати більше інвестицій в цифрові технології. Відправною точкою для багатьох МСП, які ступили на цифровий шлях, є хмарні рішення. Згідно з дослідженням «KPMG» та bitkom більше 50% німецьких компаній вже повідомляють про використання хмарних рішень. У промислових умовах хмарні рішення можна використовувати для технічного обслуговування обладнання, а також для управління даними по енергоспоживанню або оптимізації ресурсів. Всі ці варіанти продемонстрували здатність допомагати виробникам заощаджувати гроші.

Хмара як відправна точка

У компанії Siemens такі варіанти застосування можливі завдяки MindSphere - хмарної, відкритої операційної системи для Інтернету Речей. Спочатку дані, що цікавлять клієнта, збираються і передаються в хмару. MindSphere - це головний елемент Digital Enterprise ( «Цифрове підприємство»), який Siemens пропонує клієнтам на їх шляху до Цифрового підприємства. Потім дані аналізуються, а інформація, необхідна для оптимізації, надається у формі рекомендацій для виконання. Оскільки MindSphere була розроблена як відкрита операційна система для Інтернету Речей, є можливість отримувати дані з промислових пристроїв найрізноманітніших виробників незалежно від бренду. Крім того, MindSphere забезпечує клієнтів і розробників можливістю розробляти програми та цифрові сервіси, застосовувати і надавати їх іншим користувачам. Завдяки цьому можливі принципово нові моделі ведення бізнесу.

Навіть якщо компанія поки що не готова використовувати хмарні рішення, наприклад, описані вище, експерти рекомендують забезпечити оснащення будь-якого нового обладнання датчиками і можливістю підключення до Інтернету, щоб згодом можна було підключити таке обладнання.

Малі та середні підприємства, які освоїли дігіталізацію, відзначають, що це принесло їм багато переваг. У дослідженні, опублікованому Європейською Комісією, МСП повідомляють, що технології дігіталізації сприяли розвитку підприємництва, сприяли впровадженню нововведень, створили і підтримують рівень зайнятості, підвищили конкурентоспроможність. Клієнти Siemens демонструють, як цифрові рішення дозволили їм оптимізувати використання ресурсів або скоротити час простою завдяки обслуговуванню устаткування за поточним технічним станом.