Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Автоматизація метро

7 лютого 2018 р.

Siemens поставив в Куала-Лумпур 58 безпілотних поїздів для системи міського транспорту.

Автоматизація метро - глобальна тенденція. Повністю автоматизоване метро вже існує в багатьох містах світу. Автоматизація дозволяє зробити ефективніше перевезення на будь-які відстані.

У сфері рейкового транспорту відбуваються динамічні зміни: зростає попит на рішення з автоматизації. Рейковий транспорт має хороші шанси стати найефективнішим видом транспорту майбутнього, але лише за умови, що його конкурентоспроможність буде зростати. Потяги повинні ходити чітко за розкладом і набагато частіше. Еволюціонувати рейковий транспорт може, перш за все, за рахунок широкого впровадження нових технологій. Цифровізация дозволить оснастити існуючі продукти новим функціоналом, а також виробити більш ефективні або зовсім нові рішення.

Автоматизація на рейковому транспорті зробила великий крок вперед. В рамках проекту Cargomover Siemens ще в 2002 році у співпраці з університетом RWTH з Аахена розробив повністю автоматизований вантажний моторвагонний поїзд. З того моменту, коли безпілотне майбутнє рейкового транспорту стало реальністю на лініях метро, пройшли роки. Зокрема, в 2008 році Siemens здав в експлуатацію Нюрнбергу перший повністю автоматичний метрополітен Німеччини. Технології автоматизації Siemens знайшли застосування в безпілотних метро Барселони, Парижа, Сан-Паулу, Будапешта та інших міст. Всього Siemens оснастив сигнальною технікою понад 300 кілометрів ліній метро по всьому світу, що робить компанію лідером ринку в цій сфері.

Переваги безпілотної експлуатації очевидні: в автоматичному режимі натисканням кнопки додаткові поїзди викликаються прямо з депо, збільшується пропускна здатність, на 15% скорочується споживання енергії.

Дизайн майбутньої станції повністю автоматизованої лінії U5 віденського метро.

Повністю автоматизоване метро для Відня

Відень входить в число міст, де в найближчі роки запрацює повністю автоматизована лінія метро. Це буде перша така лінія в австрійській столиці. Потяги Siemens для нової лінії метро U5 за спеціальним замовленням виготовляє завод у Відні. Їх можна буде експлуатувати як в повністю автоматичному режимі, так і з водієм. Ці поїзди будуть поступово замінювати старі «Срібні стріли» також виробництва Siemens.

Подібно поїздам Siemens типу V (наступники «Срібних стріл»), нові поїзди лінії U5 будуть наскрізь прохідними, безпороговими, обладнаними кондиціонерами і системою відеоконтролю. Тестова експлуатація першого поїзда з водієм почнеться в 2020 році. Введення в експлуатацію всієї лінії U5 заплановано на 2024 рік. Всього метрополітен Відня замовив у Siemens 34 поїзди з можливістю збільшення замовлення до 45 одиниць.

1.800 кілометрів - сумарна довжина автоматизованих ліній метро через 10 років

У збільшенні пропускної здатності за допомогою впровадження цифрових технологій зацікавлені всі метрополітени світу. Перш за все, за рахунок автоматизації робочих процесів. У 35 містах вже введені в експлуатацію понад 50 повністю автоматизованих ліній метро, оснащених автоматичними системами контролю руху поїздів. За прогнозами Міжнародного союзу громадського транспорту UITP, в найближчі десять років сумарна довжина автоматизованих ліній метро збільшиться до 1 800 км.

У жовтні 2016 року в Барселоні була введена в експлуатацію безпілотна лінія метро 9. Siemens поставив для лінії автоматичну систему регулювання руху безпілотних поїздів. Автоматичне управління рухом відбувається за рахунок передачі даних про місцезнаходження поїздів і швидкості їх руху в режимі реального часу, що дозволяє збільшити інтенсивність руху і пропускну здатність лінії.

Такі ж експлуатаційні переваги дає автоматизація легкого метро. Повністю автоматизовані системи метрополітену на гумових шинах забезпечують перевезення пасажирів в містах та аеропортах. Siemens має багаторічний досвід успішної реалізації проектів у цій сфері. Починаючи з 1983 року, поїзди легкого метро на гумовому ходу від Siemens надійно і безаварійно перевезли понад чотири мільярди пасажирів. Автоматичні поїзда для легкого метро на гумовому ходу, виробництво яких кілька років тому було налагоджено і в Відні, експлуатуються в паризьких аеропортах Шарль-де-Голль і Орлі, а також в американському аеропорту О'Хара в Чикаго. Потяги на гумовому ходу можна зустріти на лініях метро в Ліллі, Тулузі, Ренні, Турині, а також в Уіджеонгбу (Південна Корея). В даний час в Ренні будується друга лінія метро на гумовому ходу.

У Парижі (вгорі) Siemens переоснастив три лінії метро для роботи в безпілотному режимі. У 2008 році Siemens здав Нюрнбергу перший повністю автоматичний метрополітен Німеччини (внизу).

Автоматична система контролю руху поїздів

У процесі модернізації метро в Барселоні Siemens встановив автоматичну систему контролю за рухом поїздів Trainguard MT, що дозволяє повністю автоматизувати його роботу за допомогою радіотехнологій (Communications Train Based Control, CBTC). Платформа відокремлена від рейок дверима, що підвищує рівень безпеки. Двері відкриваються тільки під час зупинки поїзда на станції.

Для організації повністю автоматизованого руху на лінії 4 паризького метро, Siemens в рамках дооснащення метро сигнальною технікою і пристроями оперативного управління також встановлює систему Trainguard MT. Це дозволить збільшити пропускну здатність лінії на 20% за рахунок скорочення інтервалів руху поїздів. Роботи на лінії повинні бути завершені до 2022 року. Крім лінії 4, в Парижі Siemens оснастив лінії 14 і 1 для роботи в безпілотному режимі. Лінія 1 є найстарішою і одночасно найбільш відвідуваною лінією метро французької столиці.

Багаторічний досвід, напрацьований в сфері організації роботи та експлуатації місцевого транспорту, дозволяє поширити технології автоматизації на регіональні та міжміські перевезення. З цією метою автоматизована система прискорення і гальмування поїздів (Automatic Train Operation; ATO), відмінно зарекомендувала себе на лініях метро, була синхронізована з європейською системою автоматичного контролю руху поїздів (ETCS). На базі цієї своєрідної ATO over ETCS - системи напівавтоматичної організації руху поїздів - буде будуватися технічне майбутнє цієї сфери. Кінцевою метою є організація до 2030 року повністю автоматизованих міжміських перевезень. За прогнозами Siemens, до 2020 року близько 30% міжміських залізничних перевезень будуть в значній мірі автоматизовані. В даний час в Австрії за участю Siemens і Університету прикладних наук Верхньої Австрії (Вельс) ведуться роботи по вивченню можливості практичної організації автоматичного руху регіональних поїздів .

Рівні автоматизації метрополітену

  • У режимі руху під керуванням водія (Grade of Automation, GoA - ступінь автоматизації відповідно до класифікації UITP, 0) метро працює без асистуючих систем. Водій контролює рух візуально, роботою метро керують стаціонарні світлосигнальні пристрої.

  • У режимі з елементами автоматики (SCO, Supervision and Control Train Operation - GoA 1) водій управляє поїздом і здійснює гальмування вручну. Однак система контролю руху поїздів безперервно контролює швидкість. Крім того, в кабіні водія відображається допоміжна інформація, наприклад, поточний маршрутне завдання.

  • У напівавтоматичному режимі (STO, Semi-automated Train Operation - GoA2) водій призводить поїзд метро в рух вручну, але на перегоні між станціями управління рухом поїзда, а також точну зупинку поїзда на станції і відкриття дверей бере на себе автоматизована система управління.

  • У безпілотний режимі (DTO, Driverless Train Operation - GoA3) контроль і управління рухом поїзда здійснюється без допомоги людини. Працівник метрополітену, який супроводжує поїзд, може втручатися в надзвичайній ситуації. Автоматичне управління охоплює такі операції, як холості перегони, рух між станціями, точну зупинку і відкриття дверей поїзда.

  • У повністю автоматизованому безпілотному режимі (UTO, Unattended Train Operation - GoA4) контроль і управління рухом також здійснюється автоматично. Однак присутність ні водія, ні супроводжуючого не передбачено. Додатковими автоматичними функціями є, зокрема, зчеплення і розчеплення поїздів, парковка поїздів в депо, а також дистанційне керування і придушення радіоперешкод, створюваних поїздами.