Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Інтелектуальні лічильники - безпека на першому місці!

8 вересня 2017 р.

Smart_Meter

Cьогодні інтелектуальні лічильники електроенергії знаходять все більше застосування. Експерти вважають їх складовою комплексної концепції кібербезпеки і захисту даних, а також важливим інструментом успішного переходу до відновлюваної енергетики.

Smart Meter, тобто інтелектуальні лічильники, є важливим компонентом енергосистеми і сприяють економії електроенергії. З точки зору енерготрейдерів вони спрощують процеси зчитування показань і виставлення рахунків. Крім того, дозволяють отримувати деталізовані звіти про споживання електроенергії. Грунтуючись на цих даних, трейдери можуть точніше прогнозувати потреба в електроенергії і купувати її за більш вигідними цінами або коригувати роботу своїх електростанцій відповідно до коливань попиту. З розвитком відновлюваної енергетики точне планування споживання набуває все більшого значення, оскільки коливання обсягів сонячної і вітрової енергії необхідно періодично компенсувати енергією з традиційних джерел.

Оскільки інтелектуальні лічильники є інструментом переходу до відновлюваної енергетики, ЄС всіляко стимулює їх впровадження. До кінця 2019 року 95% домогосподарств Австрії повинні бути обладнані такими пристроями. Інтелектуальні лічильники допомагають зробити розрахунки за електроенергію прозорішими, оскільки передають дані вимірювань в диспетчерський центр через певні проміжки часу. За бажанням клієнта можна фіксувати тільки сумарні значення споживання за добу або ж, навпаки, дані за кожні 15 хвилин. Таким чином, замість абстрактних сумарних цифр, які клієнти отримують в кінці року, вони можуть щодня переглядати дані на порталі оператора енергомережі, бачити, скільки електроенергії вони спожили, вживати заходів більш жорсткої економії або ж перевіряти їх ефективність.

Інтелектуальні лічильники Siemens

Siemens впроваджує рішення для інтелектуальних лічильників в компанії Kärnten Netz GmbH і на комунальному підприємстві міста Капфенберг (Австрія). Влітку 2017 року в Каринтії вводяться в експлуатацію перші 10 тисяч інтелектуальних лічильників із запланованих 350 тисяч. Пристрої поставляються компаніями Siemens і Iskraemeco - словенським виробником смарт-лічильників. Система також включає обладнання для надійної передачі даних і програмне забезпечення для збору, перевірки та передачі виміряних значень. Піонером впровадження інтелектуальних лічильників є компанія Energie AG з Верхньої Австрії, яка за активної участі Siemens прагне стати першим регіональним енергопостачальним підприємством, яке виконало всі законодавчі вимоги щодо переходу до інтелектуального обліку енергоспоживання. В кінці 2016 року в Верхній Австрії було вже встановлено понад 300 тисяч інтелектуальних лічильників. До кінця 2017 в цілому повинно бути замінено 450 тисяч лічильників. Сьогодні всі оператори енергомереж Австрії активно працюють над прийнятим на законодавчому рівні проектом впровадження смарт-лічильників. Одні вже приступили до установки приладів, інші знаходяться на стадії закупівлі, але всі намагаються дотриматися встановлених законом термінів.

Наявність інформації про споживання електроенергії з деталізацією за часом відкриває шлях для цілої низки нових додатків. Зокрема, веб-портал зможе не тільки надавати клієнту дані про його енергоспоживання, але і на основі цих даних давати поради щодо економії електроенергії. Референтні значення, визначені за анонімними даними інших споживачів, можуть стати для клієнта орієнтиром при плануванні власного енергоспоживання. Крім того, з'явиться можливість вводити більш низькі тарифи на електроенергію в певні періоди часу. Така структура тарифів стане важливим інструментом управління стабільністю мережі. Отже, смарт-лічильники стануть основою для розгортання майбутніх інтелектуальних енергомереж - Smart Grids.

Інтелектуальна система вимірювання також стосується використання надійної технології передачі інформації, яка виключає можливість маніпулювання даними або самим лічильником ззовні. Встановлені в Австрії пристрої підтримують зв'язок з найближчою підстанцією через силовий кабель або з'єднуються з енергопостачальником по мережі мобільного зв'язку. Обидві ці технології передачі і захисту даних - комунікація з силового кабелю всередині електромережі (Power Line Communication) і мобільний зв'язок Point-to-Point для бездротової передачі - підтримуються різними виробниками, тому сумісність аналогічних систем гарантована. Фахівці Siemens розробляють і впроваджують технології інформаційної безпеки і захисту даних для встановлених лічильників.

Компанія Omnetric Group, спільне підприємство Siemens і Accenture, забезпечує безпеку даних відповідно до рекомендацій Австрійського енергетичного агентства. Захисту даних в даній сфері надається таке ж велике значення, як і в області банківських операцій онлайн. Третім елементом інтелектуальної вимірювальної системи є платформа Energy IP. Це програмне забезпечення від Siemens збирає і перевіряє дані вимірювань і передає їх безпосередньо в IT-системи всіх учасників процесу - енергопостачальних компаній, операторів електромереж і енерготрейдерів, яким ці дані необхідні для виставлення рахунків.

smart meter

Комплексний захист від кібератак

Згідно з даними ICS-CERT (Industrial Control Systems Cyber Emergency Response Team), американської організації по захисту від кібератак, число атак на стратегічні інфраструктури стає дедалі більше. Енергосистема, безумовно, відноситься до інфраструктур, які вимагають максимального захисту від хакерів. Децентралізація енергогенерації ускладнює архітектуру енергомереж. Тому автоматизація надзвичайно важлива для інтелектуальних енергомереж, об'єднаних в єдину комунікаційну структуру. Мережі високої і середньої напруги в основному оцифровані. Проблема, яка виникла відносно недавно, полягає в тому, що їх раніше ізольовані комунікаційні мережі стають відкритими для інтернету внаслідок інтеграції нових пристроїв і додатків. Тому заходи захисту від кібератак необхідно постійно адаптувати до нових загроз.

Siemens бере активну участь в розробці методів забезпечення кібербезпеки інтелектуальних енергомереж. Цифровізація і пов'язане з нею підвищення вимог до кібербезпеки мають для компанії стратегічне значення. Siemens співпрацює з міжнародними органами стандартизації і, крім цього, створив свою власну групу Computer Emergency Response Team (CERT), яка відстежує і аналізує будь-які пов'язані з інформаційною безпекою проблеми. Таким чином, компанія отримує актуальну інформацію про «слабкі місця», які вдалося виявити, і використовує ці дані при розробці нових стандартів безпеки. Фахівці Siemens Австрія мають доступ до цієї міжнародної бази і враховують всі актуальні вимоги безпеки в своїх розробках. Це стосується як нових продуктів і рішень Siemens, так і обслуговування належних замовників систем.

На сьогодні найбільш повні вимоги до кібербезпеки містяться в стандарті IEC 62443. Це перший стандарт, в якому сформульовані нормативи, що стосуються всіх зацікавлених сторін: операторів електромереж, постачальників обладнання та системних інтеграторів. У стандарті також зазначено, що кібербезпека не обмежується тільки безпекою техніки, вона повинна стати невід'ємною частиною всієї організації. Тому в IEC 62443 сформульовані вимоги для співробітників компанії, для робочих процесів, а також для продуктів і систем, з якими працює компанія. Ці «3 П» - персони, процеси і продукти - є основою для комплексної концепції безпеки, яку Siemens розробив для свого Smart-Grid-портфоліо. Компетенція компанії Siemens Австрія включає проектування, розробку, установку і інтеграцію інноваційних продуктів і рішень в галузі управління електричними мережами для енергопостачальників, а також промислових і інфраструктурних компаній.

У вересні 2015 року Siemens Австрія була сертифікована відповідно до міжнародного стандарту інформаційної безпеки ISO 27001. Проект Security4Utilities, реалізований компанією спільно з клієнтами та партнерами, спрямований на приведення енергомереж Австрії у відповідність до сучасних вимог кібербезпеки. В рамках цього проекту концепція безпеки інтелектуальної вимірювальної системи в Каринтії впроваджується в повному обсязі. У процес залучені структура CERT концерну Siemens, група з інформаційної безпеки клієнта і австрійська організація CERT. При розробці рішень, що задовольняють всім необхідним вимогам, фахівці Siemens Австрія врахували всі європейські і національні регламентації з кібербезпеки і захисту даних.

В системі ProductCERT від Siemens для захисту даних використовується тристоронній підхід: профілактика, раннє виявлення і професійне усунення «точок уразливості» в продуктах Siemens. Важливою умовою забезпечення якості є проведення службами технічного контролю Siemens випробувань з безпеки перед передачею продуктів замовникам.