Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Майбутнє почалося вчора

13 червня 2017 р.

Майбутнє почалося вчора

Цифрова революція в промисловості неминуча. Підприємства збільшують свій прибуток за рахунок підвищення продуктивності і гнучкості процесів, а також скорочення часу вводу продукції на ринок. Клієнти при цьому отримують більш якісний продукт, виготовлений за індивідуальними параметрами.

15 - 20 років - відносно короткий проміжок часу. На порозі XXI тисячоліття світ бізнесу був простий і зрозумілий. Ринки були чітко визначені, основні гравці відомі, а їх бізнес-моделі схожі. Іншими словами, торгові компанії продавали товари, автоконцерни випускали автомобілі, машинобудівні підприємства - обладнання, інтернет-магазини реалізовували продукцію через всесвітню мережу, енергетики виробляли і постачали електроенергію, газ та тепло, страхові компанії пропонували страхові поліси.

Сьогодні від колишньої ясності мало що залишилося. Дігіталізація відкриває підприємствам, що працюють в різних галузях, доступ до нових ринків. Немов самі по собі виникають абсолютно нові бізнес-моделі, з'являються нові конкуренти. «Сьогодні стартапам стало набагато легше виходити на ринки. Завдяки використанню нових технологій, таких як, наприклад, хмарні технології, їм потрібний менший стартовий капітал », - розповідає Міхаель Раш, партнер і керівник підрозділу цифрових рішень консалтингової компанії PwC. Сьогодні бізнес трансформується так інтенсивно і швидко, як ніколи раніше, - про розмірений розвиток говорити більше не доводиться. В таких умовах вміння швидко розпізнавати зміни ринку, перспективні напрямки для технологічних розробок, соціальні та екологічні тенденції набуває величезне значення.

Межі ринків розмиті

На світовій арені існує кілька яскравих прикладів такої трансформації. Apple і Google займаються розробкою автомобілів з автономним управлінням. Піонер в сфері електронних платежів - Ілон Маск - конструює електромобілі Tesla, розвиває інфраструктуру для підзарядки електротранспорту і проектує та збирає ракети. Засновник Amazon Джефф Безос відправляє «космічних» туристів у космос. В цей же час на нові ринки проникають і компанії, що працюють в сферах, що не мають відношення до всесвітньої павутини. Наприклад, поштовий оператор Singapore Post і китайський інтернет-магазин Alibaba заснували спільне підприємство електронної торгівлі в Азії. Послуга по спільному використанню автомобілів від BMW і Mercedes надала новий зміст поняттю «мобільність», а Siemens зі своєю пропозицією MindSphere - Siemens Cloud for Industry вийшов на ринок хмарних рішень для промисловості.

Сьогодні від співпраці з конкурентами більше не відмовляються. У минулому році Audi, BMW і Mercedes уклали мільярдну угоду на придбання картографічного онлайн-сервісу «Here». Лише кілька років тому подібну спільну «покупку» компаній , що відчайдушно конкурують між собою, та ще й за такою ціною, неможливо було уявити. «Here», раніше дочірня компанія Nokia, збирає і обробляє великі масиви даних для складання карт, а також розробляє сервіси, засновані на технологіях визначення місця розташування. Угода є важливим тактичним ходом, покликаним захистити автоконцерни від потенційних конкурентів, таких як Google, Apple та інших. «Тільки той, хто в цифрову епоху зуміє заволодіти клієнтським інтерфейсом, зможе успішно розвиватися надалі», - вважає Морітц Павелко, спеціаліст з дігіталізації аудиторської компанії KPMG.

Дигіталізація сприяє підвищенню продуктивності і гнучкості виробництва, дозволяє скоротити час виведення продукції на ринок, а також створює умови для появи нових цікавих схем отримання доходу. «П'ять тисяч автомобілів, підключених до мережі, можуть забезпечити більший оборот, ніж 50 тисяч, до неї не підключених, - вважає Павелко. - Це вже не просто автомобіль, а «носій» послуг в інтелектуальних мережах зв'язку ». У машинобудуванні, енергетиці чи аерокосмічної галузі також діє одне дуже просте правило: там, де ми можемо встановити сенсори, ми можемо покращити сервіс - і, отже, заробляти більше.

Майбутнє почалося вчора

Ланки ланцюга створення вартості зливаються

Дигіталізація дозволяє «поєднати» всі ланки ланцюга створення вартості. Дана тенденція почала простежуватися ще в 1980-х роках - з приходом епохи комп'ютерно-інтегрованого виробництва (CIM). Однак очікуваного «злиття» систем автоматизованого проектування (CAD) і автоматизованого виробництва (CAM) тоді не відбулося. «На той момент ця технологія була ще недостатньо розвиненою, - каже Уве Грундман, керівник європейського відділення американської дослідницької компанії ARC Advisory Group зі штаб-квартирою в Дюссельдорфі. - Телефонні лінії могли передавати всього близько 56 кілобіт в секунду, і це був вкрай малий обсяг». Сьогодні швидкість передачі даних досягає 10 гігабіт на секунду, що майже в 180 тисяч разів більше початкової швидкості. Крім того, розроблені набагато більш ефективні методи збору, передачі, зберігання і аналізу великих масивів даних. В цілому, технологічний прогрес торкнувся як обсягу даних (Big Data, тобто «великих обсягів даних»), так і можливостей їх аналізу та практичного застосування (Smart Data, тобто «розумні дані»).

Орієнтовані на майбутнє компанії вже сьогодні створюють всі умови для того, щоб в подальшому гнучко реагувати на фундаментальні зміни ринку або брати активну участь в їх формуванні. «Тільки так можна буде вижити в епоху цифрових технологій», - вважає експерт PwC Раш. Для цього необхідні ноу-хау, інноваційний потенціал, креативність, готовність до змін і суспільне визнання. Крім того, компанії повинні вести активну роботу з налагодження партнерства та інших форм співпраці з усіма учасниками ринку.

Інноваційний потенціал та галузеві знання

Технологічний гігант зі 170-річним практичним досвідом і фундаментальними знаннями в сфері електрифікації та автоматизації, концерн Siemens відмінно підготовлений до викликів нового цифрового і автоматизованого світу - чи йде мова про рішення для обробної промисловості, технологій виробництва і розподілу електроенергії, автоматизації будівель або оптимізації управління особистим і громадським транспортом. Слід зазначити, що досвід - це одне, а інноваційний потенціал - зовсім інше. Але і тут Siemens успішно лідирує на протязі ось вже декількох десятиліть. У 2015 році консалтингова компанія Boston Consulting Group включила Siemens в 30-ку найбільш інноваційних компаній світу. Інновації «народжуються» в результаті реалізації спільних ініціатив Siemens з іншими компаніями, а також завдяки підприємницькому духу співробітників концерну. За останні десять років Siemens трансформувався - близько 50% бізнес-напрямків концерну зазнали значних змін. Сьогодні в Siemens працюють 17 500 інженерів-програмістів, що дозволяє говорити про компанію як про одну з найбільших софтверних компаній світу. Кошти, виділені Siemens на НДДКР, будуть спрямовані - поряд з розробкою програмного забезпечення - на дослідження і розробки в сферах автоматизації, дігіталізації та децентралізації енергетичних систем.

Тисячі інженерів Siemens щодня працюють над вирішенням важливих завдань. Як об'єднати апаратне і програмне забезпечення в єдине ціле в різних областях застосування - будь то інтелектуальні заводи, нові форми мобільності або інноваційні технології автоматизації будівель? У цьому можуть допомогти хмарні технології і аналіз даних, а також співпраця з постачальниками, клієнтами, науковими інститутами та стартапами. Велика перевага Siemens в порівнянні з новими учасниками ринку, які прийшли з цифрового світу, - глибокі галузеві знання. Ми відмінно розбираємося в технологічних процесах своїх клієнтів і можемо запропонувати повний комплекс рішень «з одних рук».

Стрімкий розвиток технологій для створення цифрових підприємств обумовлений не тільки технічним прогресом. «Все вирішують клієнти. У прагненні трансформувати свої підприємства в «цифрові» вони розраховують на нашу підтримку і чекають від нас необхідні продукти і рішення », - пояснює Петер Векессер (Peter Weckesser), операційний директор бізнес-підрозділу PLM Software департаменту Digital Factory концерну Siemens. За словами Петера, скорочення часу введення будь-якого продукту на ринок набуває все більшого значення, і для досягнення цього потрібен повний комплекс цифрових процесів. Крім того, сьогодні клієнтам необхідно пропонувати гнучкі рішення, що відповідатимуть їхнім індивідуальним потребам. «Головною метою є забезпечення можливості випуску виробів штучно, а не партіями. Вже сьогодні, наприклад, Nike може виготовити спортивне взуття на замовлення - в єдиному екземплярі і з ім'ям клієнта», - додає пан Векессер. Необхідність підвищення продуктивності, більш ефективного використання трудових ресурсів та обладнання, а також мінімізації споживання енергії і сировини - всі ці фактори також сприяють розвитку цифрових технологій.

Нові можливості 3D-друку

Істотний внесок в розвиток гнучкого персоналізованого виробництва можуть привнести нові можливості 3D-друку. Використовуючи CAD-файли, з металу, пластмаси або кераміки можна друкувати деталі, виготовити які раніше було в принципі неможливо, або можливо, але з великими витратами. Такий метод знайде застосування, перш за все, в дрібносерійному виробництві виробів невеликої ваги, до яких висуваються підвищені вимоги по міцності, а також там, де важливо виконання поставок в максимально стислі терміни через часті доробок конструкції. Наприклад, в аерокосмічній і автомобільній промисловості.

Для автомобіля Porsche 919 компанія-постачальник планує виготовляти деталі для системи рульового управління методом 3D-друку і згодом допрацьовувати їх аналогічним способом. Раніше період від початку розробки до запуску виробництва таких деталей займав кілька тижнів. Сьогодні він вимагає декілька годин. Компанія Airbus за допомогою 3D-друку виготовляє з титану опорні елементи для аеробуса A350. Раніше ці деталі фрезерувати з алюмінію, і вони були на 30% важче титанових.

Промислова компанія майбутнього – це цифрове підприємство. Це поняття включає наскрізну дигіталізацію всіх основних процесів - від розробки до виробництва продукту, оснащення їх відповідним програмним забезпеченням і «злиття» в єдиний ланцюжок створення вартості. Це стосується виробництв як з дискретними, так і з безперервними технологічними процесами - «Промисловість 4.0» охоплює всі галузі.

Дігіталізація включає чотири взаємодоповнюючих елемента. Перший - промислові програмні рішення для інтегрованих процесів - від розробки і виробництва до обслуговування. Другий - ефективна комунікаційна інфраструктура, що забезпечує зв'язок між людьми і машинами і дозволяє проводити обмін даними в мережі. Третій - надійні рішення в області безпеки для захисту від хакерських атак і витоків інформації в онлайн-середовищі. Четвертий - цифровий сервіс, який значно поліпшить якість обслуговування клієнтів і дозволить створювати нові бізнес-моделі.

Майбутнє почалося вчора

Інтегрована система

Роботу цифрового підприємства можна розділити на п'ять стадій: розробка продукту, планування виробництва, розробка технологічних процесів, безпосередньо виробництво і обслуговування. Сьогодні ці етапи розглядаються як цілісна інтегрована система, а не ланцюжок процесів, що слідують один за одним у хронологічній послідовності. Відмінною особливістю цієї системи є те, що на всіх етапах - а також в момент переходу від одного етапу до іншого - відбувається генерація, передача і аналіз даних. На самому початку, ще на етапі розробки виробів, все повинно бути спроектовано, протестовано і перетворено в цифровий формат. Задовго до випуску першого готового виробу розробники створюють його цифровий «двійник». Віртуальне тестування такого «двійника» дозволяє визначити функціональну придатність готового виробу. Якщо на цьому етапі все зроблено правильно, в подальшому розробникам не буде потрібно вносити ніяких змін в продукт. «Наша мета - створювати такі прототипи, які можна відразу продавати», - каже Векессер. Дігіталізація також охоплює всі надані клієнтам послуги. Це стосується і ефективного введення продукції на ринок, і зниження експлуатаційних витрат, і використання продукту з максимальною вигодою. Таким чином, виникають зовсім нові форми роботи з клієнтами і абсолютно нові бізнес-моделі.

Генерація та використання даних

В рамках стратегії дігіталізації Siemens продовжує розвивати інтернет речей (IoT). В кінці минулого року концерн представив концепцію «Мережа систем» (Web of Systems), яка оптимально поєднує реальний світ апаратного забезпечення з віртуальним світом даних. Вона дозволяє цифровим системам комунікувати між собою і функціонувати автономно. На підставі отриманих даних машини можуть приймати рішення на локальному рівні, при цьому конфіденційна інформація не буде надходити в хмару.

Для більш раціонального використання даних Siemens застосовує систему Sinalytics. Це нова платформа для аналізу промислових даних, що поєднує різні технології. Вона дозволяє збирати, безпечно передавати і аналізувати величезні масиви даних. В даний час до Sinalytics підключено близько 300 тисяч пристроїв по всьому світу.