Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Чи можна навчити старі будівлі новим трюкам?

18 вересня 2018 р.


Все більше і більше міст у всьому світі ставлять перед собою подвійну мету – звести обсяги викидів до мінімуму і при цьому стати максимально енергоефективними. Головна роль в процесі досягнення цієї амбітної мети належить розумним рішенням. А яким же чином такі рішення впливають на стару міську інфраструктуру і будівлі? У Брюсселі модернізація і вдосконалення існуючих будівель є одним із найбільш перспективних напрямків оптимізації діяльності урбаністичного організму.

Експерти стверджують, що через посилення таких глобальних проблем як викиди парникових і вуглецевих газів, а також брак енергоносіїв, всі найбільші міста планети стануть більш інтелектуальними протягом 5 – 10 років. По суті це означає комбінування всієї міської інфраструктури з Інтернетом речей, що дозволить консолідувати великі обсяги даних, які аккумулюються численними сенсорами та датчиками.

Наприклад, за деякими оцінками, перетворення міської інфраструктури в інтелектуальну призведе до 30%-го скорочення споживання енергії. Містобудівники  сподіваються, що ще більшої економії можна досягти за рахунок впровадження інших заходів, зокрема, зниження кількості і щільності заторів шляхом використання систем управління дорожнім рухом, або зміни інтервалу руху міського транспорту на підставі аналізу даних про рух населення в режимі реального часу. Подібна гнучкість є критично необхідною, якщо містобудівники дійсно хочуть йти в ногу з технологічним прогресом.

Крістоф Фрай, Генеральний секретар Світової енергетичної ради, – один з тих, хто вірить, що інтеграція – ключ до інновації. «Люди звикли думати локально. І цієї звички необхідно терміново позбуватися, враховуючи вражаючу кількість і швидкість змін». Так, оскільки міське планування та енергоефективність безпосередньо пов'язані між собою, Фрай стверджує, що керівництво міст і енергоменеджери повинні спільними зусиллями розробляти розумну інфраструктуру, здатну вирішувати цілий спектр завдань.

Внесений до Списку світової спадщини ЮНЕСКО готель Radisson Blu Royal Hotel в Брюсселі був істотно модернізований шляхом впровадження розумних рішень в сфері енергетичного менеджменту та екологічної стійкості.

Швидкі результати

Розумна інфраструктура якісно перетворює урбаністичне середовище, яке стає більш енергоефективним. Згідно з даними проведеного в 2017 році спільного дослідження Siemens і Arup, модернізація існуючих будівель приносить швидкі результати. Зокрема, завдяки цифровим системам енергоуправління будівлями, користувачі отримують більше інформації і контролю над приміщеннями, а самі будівлі – можливість автоматично скорочувати споживання енергії: визначати присутність людей в окремих кімнатах, «відчувати» відкриті вікна і адекватно реагувати на будь-які зміни шляхом регулювання інтенсивності освітлення і мікроклімату.

Якщо говорити про бельгійську столицю, дослідники рекомендують реалізувати розумну технологічну стратегію, в основі якої – серйозна модернізація із фокусом на системах управління даними – і застосувати її до багатьох будівель, які будуть використовуватися ще не одне десятиліття, але за сучасними стандартами функціонують неефективно вже сьогодні. Згідно з даними моделювання, впровадження програми енергетичного менеджменту будівель в Брюсселі призведе до економії електро- і теплової енергії на 320 ГВт-год і 850 ГВт-год на рік відповідно – для нежитлових будівель. Отже, споживання ресурсів, в залежності від типу будови і її конструкційної специфіки, знизиться на 3 – 20%.

У пошуках балансу

В майбутньому – в процесі впровадження більш складних розумних систем – такі цифрові системи можна ще більше вдосконалити, що дозволить управляти попитом і, отже, підвищити стабільність енергомереж. Використання систем контролю будівництва як частини процесу модернізації старих будівель зазвичай дозволяє досягти 30% економії електроенергії. Так, в повністю інтегрованому мережевому розумному місті, зібраному в єдине ціле завдяки використанню Інтернету речей, у містобудівників буде можливість отримувати інтегрований огляд даних про попит на охолодження і опалення всіх будівель міста і знайти оптимальний баланс між енергопостачанням та енергогенерацією.

Подібні зусилля по перетворенню будівель і міст в розумні робляться по всьому світу. Завдяки MindSphere (працює на базі Інтернету речей – відкритої хмарної системи, що з'єднує датчики, системи і механізми і аналізує дані, що генеруються мережевими пристроями), Siemens може запропонувати муніципалітетам ефективний інструмент планування розумної міської інфраструктури.

Вартість виготовлення та встановлення датчиків різко знизилася. Інтернет речей продовжує стрімко розвиватися. Все це відкриває перед містами найширший спектр можливостей з моніторингу та управління активами – можливостей, про які ще десять років тому ніхто не міг і подумати.