Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Енергоефективність в режимі реального часу

Найбільший виробник електроустаткування REXEL

25 травня 2018 р.


Система моніторингу енергоспоживання та платформа MindSphere від Siemens дозволили фахівцям з енергоефективності в REXEL Austria GmbH - дочірньої компанії міжнародної групи REXEL - не тільки оптимізувати власне споживання за допомогою цифрових технологій і заощадити гроші, але і розробити в процесі абсолютно нову модель бізнесу.

Плани і рішення ЄС, прийняті в Брюсселі, часто викликають запеклі дебати. Але що стосується Директиви з енергоефективності 2012 року, тут співробітники REXEL в Вайскірхене-на-Трауне, що в двох годинах їзди на захід від Відня, вдячні Європейському союзу.

«Цей закон став стимулом, який був нам потрібен для розвитку в правильному напрямку, - пояснює Олександр Вундерер, кваліфікований інженер і експерт з енергетичних питань в REXEL. - Нам вдалося скоротити споживання енергії на 10%, ми займаємо передові позиції в області управління енергоспоживанням, і в процесі перетворення ми створили нову модель бізнесу». Через широке панорамне вікно залу засідань Вундерер кидає погляд на один із трьох складів компанії. Центральний склад REXEL в Австрії - вкрай жваве місце. Звідси компаніям по всій Австрії поставляються всі види електричного і електронного обладнання: від кабелів до кавоварок. У компанії працюють 650 чоловік, 100 з яких займаються продажами на місцях. Компанія входить до міжнародної групи REXEL, яка налічує близько 2 тисяч філій в 26 країнах і є найбільшим в світі оптовим продавцем електрообладнання та енергетичних послуг.

Командна робота: Олександр Вундерер з REXEL і менеджер по продукції Siemens Austria Райнер БРАДЕН зуміли скоротити споживання енергії в логістичному центрі REXEL в Австрії на 10%.

Шлях, повний несподіваних відкриттів

Як і інші великі компанії, після прийняття директиви ЄС REXEL зіткнулася з вибором: кожні чотири роки проводити енергетичний аудит або впровадити систему управління енергоспоживанням. Компанія вибрала систему моніторингу енергоспоживання від Siemens. Так почався шлях, повний несподіваних відкриттів. І він ще не закінчений.

«Спершу ми встановили кілька простих датчиків, щоб отримати картину руху енергії на підприємстві. Ми хотіли знати, куди і скільки енергії ми використовуємо, і куди вона витрачається», - пояснює Райнер Браде, менеджер по продукції в підрозділі Siemens Austria, який займається системами енергомоніторингу і комутаційним обладнанням. Говорячи «ми», він має на увазі тісне співробітництво свого підрозділу і співробітників REXEL в рамках цього проекту.

І тут їх чекало перше відкриття. Вундерер думав, що найбільшим споживачем є механізоване обладнання в цехах, наприклад, верстат для різання кабелю, який працює протягом усього дня. Але він помилявся. Левова частка електроенергії йшла на освітлення, а другим найбільшим споживачем було IT-обладнання. «Досвід показує, що більшість компаній розділяють наші помилки», - каже Вундерер


Єдиний логістичний центр в країні без викидів вуглецю

«Багато компаній все ще відносять витрати на електроенергію до фіксованих накладних витрат, - пояснює Міхаель Хаузер, керівник підрозділу REXEL, відповідального за промисловість. - Вони отримують рахунок за електроенергію, і це все, що їх турбує. Ми хочемо допомогти компаніям зробити процес більш прозорим».

Програмне забезпечення для моніторингу енергоспоживання - це відносно простий і швидкий спосіб дізнатися, де і скільки енергії проходить через ваше підприємство, і де на ній можна заощадити. Ось як компанія поступила в Вайскірхене. В якості першого кроку компанія замінила застарілу систему освітлення на одному зі складів. Крім іншого, нова система тепер дозволяє приглушати освітлення в проходах складу, коли там нікого немає. Система також ефективно використовує денне світло. Вжиті заходи дозволили скоротити енергоспоживання на 10% і заощадити 1 400 євро в місяць. І хоча незабаром після цього компанія переключилася на більш дорогі «зелені» джерела енергії, ставши першим логістичним центром в Австрії без викидів вуглецю, витрати на електроенергію все ще стабільно знижувалися.«Це змусило нас задуматися», - каже Вундерер. Хаузер додає: «Програмне забезпечення для моніторингу енергоспоживання Powermanager стало для нас свого роду внутрішнім стимулом до впровадження проектів з енергозбереження в майбутньому».

Скільки енергії використовується для кожного виду діяльності? MindSphere дозволяє легко і швидко отримати відповідь на це питання.

Потім експерти звернули увагу на ключові показники ефективності, іншими словами, на те, скільки енергії використовується для кожного виду діяльності. Наприклад, скільки разів навантажувач на складі ставить вантаж на стелаж, і скільки енергії він використовує в процесі?


Все в хмарі

«Про Індустрію 4.0, дігіталізацію та Інтернет речей ведеться багато дискусій, але всі вони дуже розпливчасті. Ми ж просто взяли і зробили», - каже Райнер Браде. Окремі датчики були прив'язані до MindSphere - хмарної відкритої системи Інтернету речей від Siemens, - і тепер вони генерують дані про те, скільки енергії використовує обладнання на складі і для яких видів діяльності.

«Таким чином, ми встановили свого роду планку», - пояснює Майкл Хаузер. Керівництво REXEL в Німеччині (де компанія представлена на ринку під брендом Hagemeyer) вже дало добро на установку системи на одному зі своїх складів. «У складів дуже схожа інфраструктура. Якщо порівняти дані, можна зрозуміти, чому на одному складі ми використовуємо більше енергії, ніж на іншому», - пояснює Хаузер. Це дозволить оптимізувати процеси.

Наступний крок - використати дані про споживання для прогностичного обслуговування обладнання, щоб зрозуміти, коли потрібно замінити деталі, перш ніж відбудеться поломка. «Ми активно вивчаємо це питання спільно з Siemens», - каже Вундерер.

Співробітники REXEL з самого початку проявили великий інтерес до можливостей, що відкриваються завдяки MindSphere, але у них були і побоювання з приводу безпеки даних. «Ми вирішили всі проблеми за підтримки IT-відділу, - пояснює Вундерер. - Дуже важливо вирішити всі виникаючі питання з самого початку». Райнер БРАДЕН чітко дав зрозуміти керівникам: «Організація сама може вирішити, які дані завантажувати в хмару MindSphere, а які зберігати всередині компанії».


Власний додаток

Тепер REXEL може використовувати накопичений спільно з Siemens досвід оптимізації енергоспоживання для досконалого нового напряму бізнесу - консультування своїх клієнтів з промисловості і комерційної сфери. «Звичайний аудитор надає клієнтові лише оцінку ситуації і рекомендації, які закінчують свій шлях в ящику чийогось столу. Ми ж пропонуємо клієнтам все: від консультацій до готових рішень і їх впровадження, включаючи пошук можливостей для фінансування», - пояснює Хаузер. Енергетичні продукти і послуги компанії отримали безліч позитивних відгуків; проведений восени минулого року інформаційний захід, де було залучено понад 100 представників великих і середніх підприємств. «Всім відомо, що економія енергії - це економія грошей. Ми показуємо, як здійснити це на практиці», - говорить Хаузер.

Консультуючи клієнтів, компанія зіткнулася з підвищеним інтересом до платформи MindSphere. Райнер Браде вважає, що це важливе питання, особливо для малих і середніх підприємств: «Важливість Інтернету речей для малих і середніх підприємств зростає. У них немає великих IT-відділів і обчислювальних центрів, які є у великих компаній. Їм доводиться покладатися на партнерів, наприклад, на MindSphere, куди вони можуть заносити дані для створення звітів».

Щоб підвищити зручність роботи з платформою, REXEL разом з Siemens Austria розробляє для MindSphere власний додаток (MindApp), за допомогою якого можна буде легко і швидко готувати необхідні дані. Додаток планується закінчити вже цього літа. «Це дозволить керівництву компанії миттєво отримувати інформацію про споживання енергії в реальному часі незалежно від місця розташування», - каже Вундерер.