Tools

Сіменс УкраїнаСіменс Україна

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Інформаційна модель будівлі - Building Information Model (BIM)

16 жовтня 2018 р.


Цифрові технології проникають в усі сфери життя. Цифровізація промисловості - яскравий тому приклад. Не оминув стороною цей тренд і галузь будівництва, у якій застосовується інформаційна модель будівлі або Building Information Model (BIM).

У самій концепції BIM немає нічого нового - вона існує вже близько 15 років, але до недавніх пір була добре відома тільки експертам. Однак розвиток технологій, в тому числі зберігання і обробки даних, дав BIM новий поштовх для розвитку.

Цифрова модель будівлі - не просто тривимірне зображення архітектурної споруди, це модель всього його життєвого циклу від моменту проектування до демонтажу. У ній містяться не тільки геометричні параметри і фізичні розміри інфраструктурних об’єктів, але і інформація, зібрана протягом усього терміну їх експлуатації. Це цифрова модель життєвого циклу будівлі, яка дозволяє обробляти і аналізувати зібрані дані, будувати прогнози.


Як працює BIM?

В останні роки багато великих будівельних проектів в різних країнах світу зазнали невдачі, тому що їх реалізація зайняла занадто багато часу, якість виявлялась гіршою, ніж очікувалось, було перевищено бюджет.

Причиною цих проблем стали помилки в проектуванні, які доводилося виправляти вже на будівельному майданчику, неповна проектна документація, погане співробітництво між підрядниками, відсутність цілісної картини всього будівельного проекту.

BIM дозволяє знизити витрати і підвищити ефективність управління всіма етапами життєвого циклу будівлі. В основі цього підходу лежать чотири основних принципи.

Першим принципом є створення цифрового двійника «digital twin» будівлі і це відбувається ще за довго до того, як буде встановлено техніку на будівельному майданчику. Це досить трудомісткий процес, але він дозволяє вдосконалити взаємодію між різними сторонами в рамках реалізації проекту, виявити на ранній стадії помилки і більш детально зрозуміти процес майбутнього будівництва. Скорочення помилок - вагомий аргумент, який виправдовує цифрове будівництво, якщо взяти до уваги вартість виправлення помилок вже на етапі зведення будівлі.

Проектування і будівництво - єдиний процес. Сьогодні у всьому світі підряди на будівництво визначаються в ході тендерів. Головні критерії в них - ціна і якість. Використання BIM технологій дозволяє ще на етапі проектування змоделювати процес будівництва і зрозуміти, що і як буде реалізовано в ході проекту. Кінцевий замовник при цьому купує не кота в мішку за підсумками тендера, а чітке розуміння всього процесу за заявленою виконавцем ціною.


Проект повинен створюватися тільки один раз. Це відбувається на етапі проектування, а далі він використовується і доповнюється. Зараз проекти, які доходять до етапу будівництва, не завжди є фінальними. Тому вже на об'єкті їх доводиться коригувати і змінювати, що призводить до втрати дорогоцінного часу. А цифровий близнюк ще на етапі проектування може продемонструвати, чи враховано і немає колізій, викликаних тим, що різні розділи проекту готували різні проектувальники.

BIM не можна зупинити. Зараз акцент в BIM робиться на проектуванні. Але його сила в наскрізній присутності у всьому життєвому циклі будівлі. Цифровий двійник будівлі прискорює введення в експлуатацію, допомагає підвищити ефективність сервісного обслуговування вже функціонуючого об'єкта і спрогнозувати його демонтаж, коли він вичерпає свій ресурс. Зібрана інформація буде допомагати в прийнятті вірних рішень. Основна перевага цифрової моделі перед класичним процесом управління проектом - постійний потік інформації, яка доступна всім учасникам процесу.

Що ще можуть дати цифрові технології?

Автоматика для інженерних систем будівель застосовується вже не перший десяток років. Спочатку її призначення полягало саме в автоматизації процесів управління вентиляцією, опаленням та іншими системами. Пристрої, які для цього використовувалися, отримували дані, наприклад, про температуру в приміщенні, порівнювали її з необхідною і запускали процес охолодження або опалення. І так можна пройти по кожному елементу інженерних систем будівель. У світі цифрових технологій це означає, що обладнання для автоматики не просто віддає команди виконавчим механізмам насосів, приводів, вентиляторів, але є також платформою для збору інформації.

Зібрані дані, доповнені зовнішніми показниками (погодними умовами, часом доби і т. д.) можна використовувати для предиктивної аналітики - побудови прогнозів виходу з ладу вузлів і агрегатів, енерговитрат і багато чого іншого