Сіменс Україна

Найчистіша революція

26 червня 2018 р.

Стефан Кьогль як головний архітектор відповідає за будівельні проекти Siemens у всьому світі.

Фахівці сходяться на думці: цифровізація змінює будівельну галузь. Але як саме? Головний архітектор Siemens Стефан Кьогль про інформаційне моделювання будівель, цифрових близнюків та інтелектуальні матеріали, які реагують як живі організми.

Пане Кьогл, як цифровізація змінює методи будівництва?

Принципово! Цифровізація - це найчистіша революція. Вона охоплює кожен етап будівництва: планування, логістику, матеріали і безпосередньо будівництво. Відбувається оптимізація всього ланцюжка створення вартості і, до певної міри, індустріалізація будівництва. Це означає, що продукт «будівля» заздалегідь відмінно спланований і організований, і його залишається практично тільки зібрати. На виробництві це самоочевидне, а в будівництві поки що немає. Але в майбутньому так буде обов'язково.

Як буде виглядати процес планування та будівництва в майбутньому?

В майбутньому процес планування буде повністю цифровим і мережевим. Ключове поняття: інформаційне моделювання будівель (Building Information Modeling - BIM). На відміну від традиційного методу планування паралельно з будівництвом в ідеалізованому методі BIM будівля повинна бути сплановано заздалегідь, включаючи всі роботи, протестовано на віртуальній моделі і при необхідності внесені корективи. Тобто, всі помилки і неточності можна легко скоригувати, внісши зміни в програмному забезпеченні, а не усувати їх з труднощами на будівельному майданчику. Будівля будується як нібито двічі: спочатку у віртуальному середовищі на комп'ютері, а потім в реальності.

Що це дає?

Перевага, яку я бачу в BIM, полягає в тому, що завдяки віртуальній моделі ми можемо вирішити проблеми на будівельному майданчику до початку фактичного будівництва. Ми можемо заздалегідь визначити і усунути можливі помилки і конфлікти. Це прискорює процес будівництва та зменшує кількість дефектів. Іншою перевагою є те, що на цифровому двійнику будівлі можна протестувати різні варіанти його оптимізації. Який вплив робить конкретний тип фасаду на будівельні та інвестиційні витрати, а також на подальше технічне обслуговування і прибирання? Як додаткові двері впливає на сценарії евакуації, комфорт або витрати на опалення? На такі питання можна отримати відповідь ще до церемонії закладки фундаменту.

«Процес BIM планування здійснюється в цифровій формі і з підключенням до мережі. Будівля будується як би двічі: спочатку віртуально на комп'ютері, а потім в реальності ».

У чому Ви бачите найбільшу проблему для впровадження BIM?

Проблема в тому, щоб отримати безперервний, наскрізний процес BIM, впровадити його на рівних засадах усіма учасниками. На даний момент ситуація в галузі така, що у планувальника є тільки дані планування, у будівельній компанії є дані по будівництву, і кожен розробляє свої власні моделі BIM. Кожен оптимізує тільки свою власну ділянку робіт, і є тільки кілька компаній, які розглядають весь процес комплексно. В результаті ми отримуємо те, чого не хочемо: відсутня передача вже накопиченого учасниками будівництва ноу-хау. Наступна тема це питання: хто володіє даними BIM? Це питання актуальне, перш за все, для фази експлуатації. Датчики дозволять нам отримувати в майбутньому багато даних про динаміку експлуатації об'єкта. Протягом багатьох років збирається великий обсяг даних, але кому вони належать? Користувачеві, керуючої нерухомістю компанії або власнику? Існує ще багато технічних і юридичних питань, які потребують відповіді.

Як можна змінити цю ситуацію?

Встановити стандарт і спробувати привести в дію механізми ринку. Це саме те, що ми робимо прямо зараз. В останні місяці ми розробили комплексний стандарт BIM, в якому розглянуті всі етапи життєвого циклу об'єкта і збереження даних про них. Для ринку це поки унікальне явище. Ми опублікували цей стандарт BIM @ SRE і зробили його доступним для ринку. І, звичайно, ми очікуємо, що планувальники та будівельні компанії будуть використовувати цю інформацію, і що ми, таким чином, істотно вплинемо на ринкові стандарти роботи.

Будівля штаб-квартири Siemens в Австрії, Siemens City у Відні, побудоване в 2010 році, було на момент завершення найбільшим проектом концерну Siemens в сфері нерухомості.

Ми багато поговорили про процес планування та будівництва. Які інші нові тенденції впливають на будівництво?

Є багато тем. Наприклад, важливу роль буде грати тривимірний друк. У Дубаї кілька місяців тому відкрили першу офісну будівлю, яка повністю побудована з деталей, надрукованих на 3D-принтері. Ця тенденція буде посилюватися і рано чи пізно стане стандартом. Інша тенденція - візуалізація. Вона додасть процесам планування і будівництва більшу прозорість. За допомогою віртуальної реальності, я, як і мій партнер, сидячи за столом, можемо детально розглядати той чи інший компонент - чи не занадто він великий, товстий або тонкий. Важливим є те, що я його взагалі бачу, раніше я цього зробити не міг. Візуалізація дозволяє одержати більш високу якість і в цілому результат. Якщо всі будуть працювати з однією моделлю, кожен відразу побачить наслідки своїх дій.

Ви згадали також матеріали ...

Інтелектуальні компоненти і композиційні матеріали набувають все більшого значення. Це матеріали, які, подібно до живих організмів, реагують на такі дії як вологість, температура, тиск або вітер і вирішують технічні завдання без зовнішнього регулювання. Розробка смарт-матеріалів в останні роки швидко просувалася вперед і привела в багатьох областях до справжніх інноваційних стрибків. Цікаві програми існують і в будівельній галузі, наприклад, опорні конструкції, які під дією навантаження починають самооптімізуватися, або поверхні, які самі усувають незначні пошкодження. До інших прикладів відносяться світловідбиваючий бетон для інтелектуальних систем управління відбитим світловим потоком або тонкоплівкові сонячні елементи для текстильної архітектури. Уява не знає кордонів.

Як цифровізація змінює архітектуру? Або, іншими словами, як в майбутньому будуть виглядати будівлі?

Якби можна було легко відповісти на це питання ... У принципі, завжди справедливо залізне правило архітекторів: «форма слідує за функцією». Поки функціонал будівлі і вимоги до нього залишаються без змін, не змінюватиметься і зовнішній вигляд будівель. Зміни в архітектурі почнуться разом зі зміною функцій і матеріалів, але як точно будівлі будуть виглядати в майбутньому, на це питання сьогодні відповісти в загальних рисах неможливо. Однак вже сьогодні можна сказати, що будівлі повинні бути спроектовані таким чином, щоб їх можна було гнучко адаптувати до прискореним темпам змін. Тобто, сьогодні воно використовується для виробництва продукту А, завтра для виробництва продукту В, а післязавтра служить офісом або лабораторією. Модульність - це ще одна вимога для будівель майбутнього, а також відповідь на вимогу вміти швидко і гнучко адаптуватися до мінливих умов використання. І, можливо, найважливіша тенденція: будівлі повинні бути все більш стійкими з точки зору перспектив використання. Для цього необхідно застосовувати інтелектуальні технології планування і, що особливо важливо, інтелектуальні технології експлуатації. Адже якщо з самого початку при плануванні будуть використані відповідні технології, це дозволить знизити витрати на опалення, електрику або освітлення в більшій мірі, ніж за допомогою традиційних методів. І не тільки при плануванні енергопостачання, а й при визначенні основних параметрів об'єкта з метою ефективного планування простору, максимального використання денного світла в будівлі і застосування стійких матеріалів. На мій погляд, Siemens добре підготовлений до таких серйозних викликів. У підрозділі Siemens Real Estate у нас є всі можливості йти в ногу з часом, і ми зобов'язані їх мотивовано використовувати.