Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Цифрові технології в будівництві

13 липня 2018 р.


Сьогодні багато говорять про застосування цифрових технологій в будівництві, а саме про цифрові двійники. Ми попросили трьох експертів поділитися досвідом в сфері інформаційного моделювання будівель (BIM) та розповісти про те, наскільки просунулась дигіталізація в будівельній галузі та чого поки що бракує цифровим двійникам будівель

Спочатку, проект об'єкту розробляється в електронному вигляді і, незважаючи на те, що це всього лише цифровий двійник будівлі у віртуальному просторі, він є повністю функціональним. Завдяки цифровому двійникові проектувальники можуть надати модель готового до експлуатації об'єкта ще задовго до того, як перші екскаватори почнуть роботу на будівельному майданчику. Використовуючи технологію цифрових двійників, проектувальники, наприклад, можуть віртуально змоделювати сценарій евакуації з будівлі для подальшої оптимізації маршрутів евакуації. Цифрового двійника можна також використовувати для завчасного налагодження роботи систем об'єкта, для тестування і поліпшення систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря в реальних умовах експлуатації .

Будівельні об'єкти, які проектуються, тестуються та оптимізуються з використанням цифрових технологій, більш безпечні та ефективні в експлуатації. Тому, якщо проектування завершене до старту будівництва, роботи ведуться швидше та більш злагоджено.

Сектор будівництва нерухомості тільки починає переходити до цифрового проектування, тому що цей перехід передбачає відмову від існуючих процесів і структур. Проте, перехід від проектування на основі креслень до проектування на основі даних з використанням інформаційного моделювання будівель (BIM) розвивається більш динамічніше, ніж ми могли собі уявити всього декілька років тому.

Незважаючи на те, що нам ще треба подолати ряд перешкод, навряд чи хто-небудь має сумнів у тому, що цифрове проектування з BIM буде мати широке застосування, а цифрові двійники стануть стандартною технологією при розробці будівельних проектів.

Розвиток цифрових технологій неможливо ігнорувати, бо вони значно підвищують ефективність проектування та подальшої експлуатації будівель.

За ініціативою видання The Magazine, три експерта в області інформаційного моделювання будівель прокоментували це питання з різних сторін.


Марк Тейт - виконавчий директор і керівник відділу комерційного розвитку інвестиційної групи Investa (Сідней, Австралія), що працює в сфері нерухомості. Пан Тейт брав участь у численних великих проектах будівництва офісної нерухомості з використанням цифрових технологій. На прохання видання The Magazine, Марк Тейт розповів про досвід застосування BIM.

«Як власник будівель з багаторічним стажем, компанія Investa бачить суттєві переваги при застосуванні BIM в проектуванні сучасних комерційних об'єктів. Переваги очевидні як на ранньому етапі проектування, так і на етапі вводу об'єкта будівництва в експлуатацію, а також протягом всього строку експлуатації та управління об'єктом. Цей підхід допоміг нам заощадити час, скоротити кількість відходів та підвищити ефективність. Застосування цифрових технологій дозволяє більш точніше спрогнозувати час, витрати та результати, що є дуже важливим на етапі залучення орендарів. Зараз ми вибираємо наших партнерів по розвитку серед однодумців, зокрема Siemens, які самі використовують і пропонують своїм клієнтам цифрові технології в проектуванні та будівництві».


Річард Петрі (Richard Petrie) - генеральний директор ініціативної групи buildingSMART International. Мета цієї неурядової організації - розробка та стандартизація виробничих процесів та процедур для цифрового моделювання будівель (BIM), їх активне впровадження. Пан Петрі відповів на питання видання The Magazine про майбутню роль відкритих стандартів для цифрових даних під час розвитку цифрових технологій в будівництві та нерухомості.

«Відкрита інформація, яку одночасно можуть використовувати багато користувачів, дозволяє застосовувати більш ефективніші та прозорі схеми роботи протягом усього життєвого циклу будівель та інфраструктури. Впровадження нових процесів створення матеріальних об'єктів, зокрема інформаційне моделювання будівель (BIM), також дозволяє власникам і відповідальним за експлуатацію побудованих об'єктів разом з субпідрядниками планувати капіталовкладення і передбачити витрати на обслуговування та експлуатацію цих об'єктів протягом усього їх життєвого циклу. Стандарти відкритих даних мають суттєві переваги, в тому числі більш прозорі, коллаборатівні та відкриті схеми роботи; більше інформації завдяки спільному використанню словника промислових термінів; більш прозорі закупівлі; процеси можна застосовувати як для великих, так і для невеликих компаній; можливість повторного використання даних і, що не менш важливо, спрощення інтеграції з пов'язаними даними, які створені та розповсюджені у суміжних галузях. BuildingSMART допомагає прогресивним представникам індустрії трансформувати процеси проектування, створення та експлуатації об'єктів будівництва. Міжнародні відкриті стандарти обміну цифровими даними мають вирішальне значення для цієї трансформації, оскільки допомагають бізнесу, в тому числі власникам, архітекторам, інженерам, підрядникам і відповідальним за експлуатацію, стати світовими лідерами галузі, одночасно знижуючи ризики, заощаджуючи час та зменшуючи витрати».


Керівник Центру цифрових послуг у підрозділі Siemens Building Technologies в Німеччині Ерік Гізі (Eric Giese) відповідає за всі аспекти, які пов'язані з технологією цифрових двійників. Пан Гізі відповів на питання видання The Magazine про те, які нові можливості відкривають цифрові двійники для підвищення ефективності експлуатації будівель.

«Коли мова йде про потенціал BIM, всі зосереджені на оптимізації проектування та будівництва, а також на економії коштів за рахунок даної оптимізації. Так легко випустити з уваги значний потенціал, якого можна досягти шляхом цільового використання одержаних даних для підвищення ефективності експлуатації будівель. Зрештою, витрати на експлуатацію протягом усього життєвого циклу об'єкту набагато перевищують витрати на будівництво. Будівельні технології відіграють ключову роль у максимальному використанні потенціалу цифрових даних для оптимізації експлуатації будівель. Хоча технологію цифрового двійника застосовують в першу чергу в проектуванні та будівництві, вона також допоможе підготувати базу для підвищення ефективності експлуатації будівель. Вже зараз системні дані збираються та вивчаються в реальному часі. Грамотне використання цих даних в поєднанні із застосуванням технології цифрового двійника дозволяє створювати свого роду кібер-реальність - цифрову копію об'єкта будівництва, яка постійно оновлюється. Відповідні аналітичні методи та штучний інтелект дозволяють постійно коригувати і при необхідності автоматично оптимізувати цю модель, що дозволяє створювати нові цифрові послуги для підвищення ефективності експлуатації будівель. Такі онлайн-двійники також можуть бути основою для нової екосистеми при абсолютно новій організації послуг з управління об'єктом».