Tools

Сіменс УкраїнаСіменс Україна

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Дрони та міськи агломерації: на що здатні маленькі залізні птахи та як зможуть покращити наше життя у мегаполісі?

20 березня 2019 р.


Більшість статей про дрони описують доставку замовлень: а-ля «піца приземлилася на порозі вашого будинку, пакети з продуктами були доставлені з супермаркету за вашою адресою». Пишуть навіть про доставку людей – таке собі дрон-таксі. Але це лише однобокий погляд на можливості цих літальних апаратів.

Життя у мегаполісі в ідеальному випадку має становити баланс між роботою, особистим життям та вільним часом. Для цього містам необхідно бути талановитими деригентами:  керувати своєю інфраструктурою та послугами на найвищому рівні.

Від моніторингу трафіку до пошуково-рятувальних місій

Дрони могли б підвищити нашу здатність контролювати трафік, збираючи та надаючи актуальні дані в реальному часі. Вони могли б підтримувати правоохоронну діяльність шляхом моніторингу натовпу на великих заходах. Дронів у Великобританії вже використовують для сканування залізничних колій, для здійснення профілактичного обслуговування, а незабаром будуть використовуватись ще й для інспекції високоповерхівок. Безпілотні літальні апарати використовують у надзвичайних ситуаціях: за допомогою інфрачервоних датчиків вони можуть виявляти та аналізувати місце займання, щоб допомогти пожежникам скоординувати свої дії, з високою точністю застосовувати пожежні гідранти, і виявити людей, які опинилися в пастці. Після інцидентів у важкодоступних місцевостях вони можуть зафіксувати обсяг збитків, допомогти в пошуках і рятуванні зниклих без вісті осіб, а також оцінити ступінь надзвичайної ситуації ще до прибуття спеціалістів.


Сьогодні доставка посилок дронами є найбільш перспективним комерційним проектом, що може змінити міське життя.  Для реалізації цього проекту будівлям доведеться адаптуватися. Дронам знадобляться коридори доставки, безпечні посадочні майданчики, які можуть бути організовані на дахах, зовнішніх стінах окремих квартир та офісів, або навіть використовуючи інфраструктурні об’єкти поблизу, як-от посадкові стійки ліхтарів (для створення яких, до речі, Amazon подав патент у 2016 році). Будівлі можуть незабаром бути обладнані високотехнологічними камерами зберігання, які захищатимуть від зовнішніх впливів щойно доставлені смартфони, продовольчі товари та піцу, а відчинятимуться лише за допомогою коду доставки, відбитків пальців або системи  розпізнавання.

За даними досліджень логістичний трафік у місті можна буде скоротити на 70%

Переведення  поставок з землі у повітря може змінити структури руху, звільнити вулиці від вантажних автомобілів та шкідливих викидів. Дослідження, проведене в Лондоні, виявило, що логістична доставка товарів повітрям зможе скоротити доставку автомобілями на 70%,  при цьому кількість викидів в атмосферу скоротиться на  15%.  Якщо люди перестануть їздити в магазин, приватні автомобілі розвантажать дороги та звільнять паркомісця. Повітряний простір і повітряні права стають новим ресурсом для управління містами, так само як сьогодні контролюється землекористування, виконуються правила безпеки та дорожнього руху.


Як запобігти хакерським атакам та  шпигуванню?

Деякі міста вже розробляють системи для реєстрації дронів і ліцензійних операторів, щоб запобігти виникненню таких проблем, як аварії, хакерські атаки і шпигунство, які лише загострюватимуться зі збільшенням  кількості активних дронів. Запобігання подібним загрозам лежить в компетенції міських та авіаційних адміністрацій, органів контролю повітряного простору, департаментів розвитку міської інфраструктури, тощо.  Цілі галузі можуть виникнути в сфері безпеці та страхування.

Вплив безпілотників на екологію все ще вивчається. Так, наприклад, завдяки використанню дронів можна зменшити забруднення повітря від транспортних засобів. Ще незрозуміло, яким чином буде отримуватися електроенергія – паливо для дронів. Ясна річ - всі транспортні засоби, що рухаються містом, мають бути якось пов'язані між собою, спричиняти менше шуму та бути більш екологічними.

Наступний рубікон: пасажирські дрони

У минулому році Amazon протестував свою послугу "Prime Air" в Кембриджі, 7 дронів доставляли їжу голодним мешканцям Невади, а в місті Дубай зробили наступний крок: почали випробовувати пасажирські перевезення дронами. Вони вже почалася.