Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Електрифікація зробить світ більш інклюзивним

13 березня 2019 р.


У 2017 році кількість людей без доступу до електрики впала менше познаки 1 мільярда осіб. Це чудова новина не тільки для тих, хто отримає доступ до товарів першої необхідності, освіти, послуг у сфері охорони здоров'я та економічного розвитку. Це також гарна новина для світової економіки. Слаборозвинені регіони зможуть стати учасниками глобального ринку лише за умови забезпечення загального доступу до сучасних видів енергії. Фундаментальне питання полягає в тому, яким чином ці регіони будуть створювати необхідні потужності. Адже, зважаючи на все зростаючу глобалізацію ланцюжка створення вартості енергії, саме ці регіони будуть відігравати важливу роль.

За останні роки найбільшого прогресу в покращенні доступу до електрики досягли в країнах Азії. Зокрема, вкрай успішною стала програма по електрифікації сіл в Індії, навіть незважаючи на те, що для підключення до мережі деяких регіонів і забезпечення доступу до електрики всього населення, належить зробити ще дуже і дуже багато. Сьогодні найбільш складна ситуація спостерігається в країнах Африки на південь від Сахари. За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2017 році більше 600 мільйонів чоловік в цьому регіоні все ще не мали доступу до електрики. Глобальна мета тут така само, що і по всьому світу, і підключення до мережі – лише початок шляху. Без значного розширення високонадійних генеруючих потужностей тривалий і потужний позитивний вплив електрифікації на якість життя людей буде неможливим.

Електрифікувати – і розкрити економічний потенціал

Будівництво нових високоефективних електростанцій і модернізація застарілого обладнання – два основні драйвери забезпечення надійної та екологічної передачі енергії. Новітні технології на кшталт тих, які сьогодні використовуються в газових турбінах, дозволяють не тільки істотно знизити споживання палива і обсяги викидів CO2, а й забезпечити необхідну гнучкість з метою компенсувати флуктуації енергії з відновлюваних джерел.

Такі енергетичні проекти, як найбільша в світі електростанція комбінованого циклу в Єгипті, не тільки відповідають найсучаснішим вимогам щодо високої ефективності та надійності технологій, але і задовольняють зростаючу потребу в реалізації проектів в найкоротші терміни. В Єгипті Siemens побудував 14,4 ГВт встановленої потужності всього за 27,5 місяців, розширивши національну інфраструктуру виробництва і споживання електроенергії більш ніж на 40%. Проте, необхідно враховувати обґрунтоване бажання країн, що розвиваються, брати участь в реалізації подібних проектів – включаючи такі сфери як інфраструктурне будівництво, доставку компонентів і довгострокове технічне обслуговування і ремонт. Використання місцевих ресурсів сприяє створенню робочих місць для висококваліфікованих фахівців, а також забезпечує оптимальний баланс довгострокових переваг електрифікації шляхом створення можливостей економічного розвитку в короткостроковій перспективі.

Завдяки зеленій енергії країни, що розвиваються, опиняться в самому серці енергосистеми майбутнього

Великі проекти – це добре і важливо. Ось тільки вживати рішучих заходів по електрифікації віддалених регіонів – ще важливіше. Понад 80% людей у сільській місцевості живуть в енергетичній злиднях. Тут можна використовувати інші технології, такі як, наприклад, ефективні дизельні двигуни або пересувні газові турбіни – конфігурація деяких з них може навіть передбачати можливість встановлення на плаваючих платформах. Такий тип інноваційних пристроїв – портативний і масштабований, що є відмінним рішенням для регіонів, де будівництво стаціонарних дорогих електростанцій є необґрунтованим – наприклад, на острівних територіях.

Однак, майбутнє електрифікації – за поновлюваними джерелами енергії. Вітроенергетика і сонячна фотоелектрика сьогодні стали доступними і дешевими. У зв'язку з цим вони більше не сприймаються, як щось фантастичне, а є конкурентними енергетичними опціями і стрімко замінюють традиційні джерела енергії. Найчастіше регіони, котрі більш за інших потребують розвитку, – частково Африка, Центральна та Південна Америка, Азія, – мають у своєму розпорядженні найсприятливіші умови для розвитку зеленої енергетики. Країни Африки на південь від Сахари мають величезний потенціал для розвитку геліоенергетики, а прибережні території пропонують безліч локацій для успішного функціонування вітропарків.


Оновити і диверсифікувати ланцюжок створення вартості енергії

Використання переваг зеленої енергетики дозволяє країнам отримати доступ до дешевого енергопостачання. Від останнього, зрозуміло, виграють місцеві споживачі, адже таким чином вони можуть стати частиною ланцюжка створення вартості енергії, яка сьогодні стає все більш електрифікованою і глобалізованою. Низька вартість енергії в комбінації із високими обсягами вироблення енергії дозволять цим регіонам, використовуючи зелену енергетику, заробити на виробництві синтетичних видів палива.

Наприклад, методом електролітичного синтезу можна отримати такі види палива як водень, метан і навіть рідке еко-паливо – метанол, аміак тощо. Це створює передумови для взаємовигідних відносин між країнами, що розвиваються, і індустріально розвиненими, де імпорт таких видів палива може сприяти застосуванню економічного підходу до декарбонізації енергетичного ринку. Торгівля «зеленою» енергією в стійкій формі може розвіяти побоювання щодо енергетичної безпеки, що свого часу «потопила» проект Desertec. Як відомо, цей проект був покликаний забезпечити прямий експорт фотоелектричної енергії з Сахари до Європи через високовольтну мережу постійного струму, що не дозволяло забезпечити безпеку енергопостачання навіть в порівняно короткі періоди часу.

Сьогодні синтетичне паливо має реальний ринковий потенціал. Наприклад, метанол може входити до складу палива для традиційних двигунів внутрішнього згоряння. У довгостроковій перспективі газові турбіни можуть стати CO2-нейтральними – як паливо може бути використаний чистий водень, що забезпечить надійне і екологічне енергопостачання і повністю нівелює залежність від викопного палива.

Історично електрика завжди була драйвером промислового розвитку, соціального добробуту та охорони здоров'я, і сьогодні її роль тільки зростає. Велика електрифікація таких секторів кінцевого споживання, як мобільність і опалення, зробила електрику основою глобального енергопостачання. У той же час, перспектива переходу до більш екологічного електропостачання (що, зрозуміло, буде сприяти збереженню клімату) лише активізує процеси електрифікації в світовому масштабі. Такий прогрес робить інклюзивну глобалізацію все більш реальною, що, в результаті, дозволить підвищити якість життя не окремих груп населення, а кожного з нас.