Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Революція в енергосистемі

4 лютого 2019 р.


Стаття запрошеного автора, професора Арміна Шнеттлера, керівника дослідницьких проектів в області енергетики і електроніки департаменту корпоративних технологій Siemens.

Я глибоко переконаний, що зміна клімату є однією з найбільших проблем людства. Остання доповідь Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) наочно демонструє, наскільки терміново нам необхідно реформувати наші енергосистеми. Безумовно, для скорочення викидів CO2 в атмосферу і уповільнення глобального потепління зроблено вже чимало. Але цілий ряд питань ще залишається відкритим.

Відновлювана енергетика розвивається сьогодні рекордними темпами. У 2017 році відновлювані джерела енергії склали 70% нових об'єктів світової енергетики - і це абсолютний рекорд. Зростання числа вітрогенераторів, сонячних і гідроелектростанцій означає одне - в світовій енергетиці відбувається революція. У той же час ціни на відновлювану електроенергію неухильно падають - психологічний бар'єр в 2 центи США вже давно перетнули, наприклад, парки сонячних батарей в Мексиці та на Близькому Сході. І ми припускаємо, що зелена енергія продовжить дешевшати.

Ми не знаємо точно, якими будуть енергетичні системи, які складаються на 60% - 70% з енергії з відновлюваних. Як впоратися зі складною архітектурою таких систем, що включають мільйони децентралізованих виробників? Сьогодні у нас немає відповідей на багато питань. Тому так важливо звести ступінь невизначеності до мінімуму. З цією метою ми оцифрували всі діючі енергетичні системи Німеччини, враховуючи при цьому їх майбутнє розширення, і створили складні імітаційні моделі. Перш ніж ініціювати запуск інноваційних та актуальних енергетичних проектів, ми повинні навчитися передбачати можливі зміни енергетичних систем і ринків в майбутньому, а також оцінювати, наскільки запропоновані  нами рішення будуть відповідати новим технічним і економічним вимогам. Наші розрахунки засновані на аналізі величезного масиву інформації, що надходить з різних джерел і баз даних. Йдеться, зокрема, про інформацію зі споживання енергії та енергоефективності будівель, підприємств і промислових компаній з погодинними графіками електричного та теплового навантаження.

За результатами проведених досліджень ми зробили чотири важливі висновки:

1. Інтеграція відновлюваних джерел енергії в мережу буде успішною тільки в разі розширення енергомережі та будівництва великих енергосховищ.

2. Перехід від традиційних виробників енергії до гнучких електростанцій з низьким рівнем викидів вуглекислого газу, що працюють в тісній взаємодії з нестабільними джерелами енергії, забезпечить надійність енергопостачання і стабільність енергосистеми.

3. У середньо- і довгостроковій перспективі проявиться тенденція до об'єднання окремих енергосистем для електроенергії, опалення/ охолодження, газопостачання та транспорту в єдину універсальну систему. Можуть також виникнути абсолютно нові структури постачання.

4. Енергоефективність матиме вирішальне значення для скорочення енергоспоживання по всьому ланцюжку створення вартості.

Тільки так ми зможемо зупинити зміну клімату - і це моє тверде переконання!