Tools

Site ExplorerSite Explorer
Close site explorer

Цифровізація енергетичних систем

14 лютого 2019 р.


У проектному документі «Цифровізація енергетичних систем» компанії Bloomberg New Energy Finance описано, яким чином цифровізація змінює характер енергетичної галузі. Розглядаються нові виклики, що стоять перед енергетичними системами, поточний вплив цифрових активів на енергетичну інфраструктуру, потенційні стимули та можливості для розвитку у цій сфері.

Енергетична промисловість перебуває в перехідному періоді, який характеризується кардинальними змінами і новими викликами в роботі енергетичних систем. Така трансформація зумовлена глобальними тенденціями, серед яких – декарбонізація, децентралізація та цифровізація. Спостерігається зміщення фокусу в сторону оптимізації енергетичного міксу зі збільшенням частки відновлюваних джерел (таких як вітер і сонце) у загальному балансі генерації електроенергії.

Згідно з проектним документом «Цифровізація енергетичних систем» компанії Bloomberg New Energy Finance (BNEF), ситуація на енергетичному ринку буде змінюватися у відповідь на надходження в загальну енергомережу великих обсягів недорогої електроенергії з відновлюваних джерел. «Перед нами стоїть серйозний виклик – енергетичну систему потрібно реорганізувати, її структура повинна стати більш стійкою, ефективною і цифровізованою», – зазначено у документі.

"В результаті цифровізації енергетичного сектора у 2025 році можна очікувати прибутку у понад 64 мільярди доларів." - Bloomberg New Energy Finance (BNEF): «Цифровізація енергетичних систем».

Енергетичні системи стають дедалі складнішими структурно, і ефективне управління цифровими даними є одним із основних інструментів управління енергетичною інфраструктурою у цілому.

Мільйони нових інтелектуальних і децентралізованих енергогенеруючих об’єктів під’єднуються до загальної енергетичної системи, в результаті чого її інфраструктура стає більш розгалуженою і складною. Традиційна лінійна модель енергетичної системи змінюється – тепер діє комплексний багатосторонній підхід, коли в єдину систему під’єднуються дедалі більше прос’юмерів і трейдерів енергії, будь то спільноти, компанії або приватні будинки.

В результаті цифровізації невеликі енергетичні мережі стають більш інтелектуальними і можуть більш ефективно взаємодіяти одна з одною. Управління цифровими даними є одним із головних інструментів управління цією складною системою, а також забезпечення безпеки енергопостачання при одночасному підвищенні економічної ефективності існуючої енергетичної інфраструктури. На думку BNEF ми бачимо лише верхівку айсберга.

Враховуючи той обсяг даних, яким ми наразі володіємо, це лише верхівка айсберга.

За оцінками BNEF до 2020 року 50 мільярдів пристроїв будуть інтегровані до Інтернету речей, а до 2021 року в світі буде встановлено близько 1,1 мільярда інтелектуальних лічильників. Це відкриває надзвичайні можливості для розвитку ринку, зокрема енергетичної галузі.

У перехідний період перед енергетичною промисловістю постають фундаментальні виклики. Щоб у повній мірі використовувати переваги цифровізації, ми маємо трансформувати існуючу енергетичну інфраструктуру. Окремі об'єкти та локалізовані цифрові «острівці» повинні бути інтегровані в єдину інфраструктуру даних, а ми маємо забезпечити належний контроль і управління пристроїв, точний аналіз даних. BNEF детально розглядає ці виклики і надає свої висновки щодо ключових чинників і можливостей цифрової трансформації енергетичних систем.

Успішне вирішення цих викликів має велике значення для забезпечення стабільного енергетичного майбутнього для промисловості та суспільства в цілому.